baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie autorskie i warsztaty z Sebastianem Frąckiewiczem


W piątek 4 grudnia w białostockim Instytucie Socjologii UwB (pl. Uniwersytecki 1) odbędzie się spotkanie autorskie z Sebastianem Frąckiewiczem wokół publikacji "Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce". Jakiś czas temu na Alei ukazał się wywiad z Sebastianem Frąckiewiczem dotyczący w większości właśnie street artu. Na 5 grudnia zaplanowano również bezpłatne warsztaty z Sebastianem Frąckiewiczem dotyczące sztuki w przestrzeni miejskiej.
Szczegóły imprezy:
„Czy chcemy, aby sztuka w przestrzeni publicznej jedynie zachwycała nas formą i skalą, uspokajała i stawała się atrakcją turystyczną? Czy jednak powinna także stawiać niewygodne, niekiedy brutalne pytania?"
Żeby było ładnie - spotkanie i warsztaty z Sebastianem Frąckiewiczem

Pracownia Sztuki Społecznej zaprasza na finisaż warsztatów artystyczno-badawczych 2015

ŻEBY BYŁO ŁADNIE
4 grudnia, piątek, godz. 17.00: spotkanie wokół książki Sebastiana Frąckiewicza „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce" (prowadzenie Katarzyna Niziołek)
5 grudnia, sobota, godz. 10.00-13.00: warsztaty z Autorem

miejsce: Instytut Socjologii UwB, pl. Uniwersytecki 1, sala 36

Żeby było ładnie

„Pozornie wiemy bardzo wiele, co chwilę powstają nowe publikacje, poświęcone sztuce ulicy, street art i murale są na językach dziennikarzy, a wielu twórców ma swoje konta w serwisach społecznościowych, gdzie na bieżąco prezentują publiczności nowe prace. – pisze we wprowadzeniu do swojej nowej książki Sebastian Frąckiewicz. Jednak tak naprawdę wiemy mało – większość książek to przede wszystkim albumy z fotografiami. [...] A problemów do omówienia jest naprawdę wiele". Należą do nich tzw. muraloza i festiwalizacja. Być może jednak najważniejsze pytania, które stawia w swojej książce to nie te o twórczość street artową, lecz te o przestrzeń publiczną i rolę różnych podmiotów w jej kształtowaniu: artystów, kuratorów i organizatorów festiwali, animatorów kultury, dziennikarzy i krytyków, urzędników miejskich, a przede wszystkim mieszkańców. „Czy chcemy, aby sztuka w przestrzeni publicznej jedynie zachwycała nas formą i skalą, uspokajała i stawała się atrakcją turystyczną? Czy jednak powinna także stawiać niewygodne, niekiedy brutalne pytania?" – pyta Autor. Książka stanowi zapis jego rozmów z artystami, kuratorami i organizatorami festiwali – wraz z Frąckiewiczem w świat street artu wprowadzają nas: Ixi Color, Patyczak, Mariusz Libel, Peter Fuss, Rafał Roskowiński, Magdalena Drobczyk, Sepe, Michał Kubieniec, Teresa Latuszewska-Syrda, Sainer, Pikaso, Zbiok, Otecki, M-city.

Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny i krytyk komiksowy. Od 2007 do 2012 r. prowadził dział z recenzjami komiksowymi w „Przekroju". Publikował także na łamach „Lampy", „Tygodnika Powszechnego", „Newsweeka", „Filmu", „Arteonu", a także portalu Dwutygodnik.com. Obecnie pisze dla „Polityki", a na co dzień pracuje jako copywriter. Poza komiksami i literaturą lubi sztukę współczesną, wszelkie formy opowiadania obrazem i gry wideo. Opublikował książki: „Wyjście z gettta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce" (40 000 malarzy, Warszawa 2012) oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce" (Arsenał, Poznań 2015). Juror w konkursach komiksowych i kurator dwóch zbiorowych wystaw komiksowych „Fashion Fiction" (w ramach Art&Fashion Festival, Stary Browar) oraz „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości", Galeria Arsenał w Poznaniu).

WARSZTATY: Maluj mury? A może zostaw je w spokoju?
Na warsztaty zapraszamy osoby żywo zainteresowane sztuką w przestrzeni miejskiej i co nieco zorientowane w tej problematyce. Dobrym wstępem będzie udział we wcześniejszym spotkaniu z Autorem! Wspólnie podejmiemy próbę krytycznej analizy formuły festiwalu muralowego/street-artowego, polegającej na tworzeniu zewnętrznych galerii i zbyt często podporządkowanej myśleniu „zrobimy coś dużego, ładnego, kolorowego, dla wszystkich". Przyjrzymy się założeniom programowym tego typu imprez w Polsce i na świecie, różnym modelom działania, a także przeszkodom, uwarunkowaniom i wyzwaniom, przed którymi stają zarówno artyści i organizatorzy festiwali, jak też władze miejskie. Zastanowimy się czego oczekujemy od festiwalu muralowego/street-artowego oraz czy inna formuła festiwalu jest możliwa.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: fundacja [at] uwb.edu.pl (do wyczerpania miejsc).

Udział w spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny. Pracownia Sztuki Społecznej działa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


[Ystad za strefaimprez.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-