baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z autorami komiksu Olimpia z Gdańska


W piątek 27 listopada o godzinie 18:30 w ramach 4. edycji Festiwalu Sztuka Czytania w gdańskim American Corner (Targ Rakowy 5/6) odbędzie się spotkanie z Piotrem Szulcem oraz Jakubem Babczyńskim - autorami komiksu "Olimpia z Gdańska".
Scenarzysta Piotr Szulc i rysownik Kuba Babczyński podjęli się niezwykłego wyzwania – interpretacji libretta operowego na język obrazu i słowa. Wcześniej mogliśmy przeczytać chociażby „Pierścień Nibelunga” Wagnera, ale po raz pierwszy dwie interpretacje tego samego dzieła powstawały równocześnie – prapremiera „Olimpii z Gdańska” w reżyserii Jerzego Lacha i premiera komiksu odbędą się 20 listopada bieżącego roku.
Jest to też pierwsza polska komiksowa próba zmierzenia się z tematem opery.
„Olimpia z Gdańska” to historia ostatnich dni Stanisławy Przybyszewskiej i jednocześnie opowieść o Olimpii de Gouges, XVIII wiecznej feministce, abolicjonistce i dramatopisarce, która żyła w czasach Rewolucji Francuskiej.
W operze i komiksie rzeczywistość miesza się z narkotycznym snem. Przybyszewska poznaje swoją bohaterkę i przechodzi metamorfozę stając po stronie twórczyni Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki, jednocześnie odrzucając uwielbianego wcześniej Robespierre’a.
Opowieść Kuby Babczyńskiego i Piotra Szulca nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie twórcza współpraca pomiędzy Operą Bałtycką, na zlecenie której powstał spektakl i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – wydawcy komiksu.

Spotkanie odbędzie sie w ramach 4. edycji Festiwalu Sztuka Czytania


Olimpia z Gdańska

Olimpia z GdańskaScenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Jakub Babczyński
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2015
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 x 232 mm
Stron: 32
Cena: 20 zł
Wydawnictwo: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego
ISBN: 978-83-8928-580-5


Komiks powstał na podstawie oryginalnego libretta autorstwa Krystyny de Obaldia i Blaise de Obaldia napisanego do opery Z.Krauzego „Olimpia z Gdańska”. Licencji na opracowanie tekstu libretta w komiksie udzieliło Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w Krakowie.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Olimpia z Gdańska

[Ystad za wbpg.org.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-