baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Tytus i Papcio na Koziej


Między 8 grudnia 2015 roku a 28 lutego 2016 roku w Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę „Papcio Chmiel i jego podopieczni”, która zainauguruje nowy cykl prezentacji „Galeria Komiksu”. Wernisaż odbędzie się 7 grudnia o godzinie 12.00. Aleja Komiksu patronuje wydarzeniu.
Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego znajduje się przy ulicy Koziej 11 w Warszawie. WWW wystawy „Papcio Chmiel i jego podopieczni”.

plakat_Papcio_Chmiel


PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI
wystawa inaugurująca cykl prezentacji komiksu
„Galeria Komiksu" Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie). Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów, plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950–1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku, a publikował na jego łamach do 1992 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955–1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970–1972), Roz i Bitek (1974 i 1977). Wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek (1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) oraz jej ciąg dalszy – Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013).

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na łamach „Świata Młodych” od 1957 roku, następnie od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 Ksiąg, a także wiele albumów z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach, m.in.: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, sztuk teatralnych , słuchowiska CD na podstawie Księgi XIII, nagrania fonicznego z Ksiąg I, II, III oraz filmów animowanych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za zasługi dla komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Garłuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.

Tytus, Romek i A’Tomek sa także bohaterami wydanych ostatnio sześciu albumów historycznych „z wyobraźni Papcia Chmiela narysowanych” (2009–2014) oraz „Elemelementarza" (2015).

Henryk Jerzy Chmielewski jest laureatem Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2007 roku, oraz Orderu Uśmiechu. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku – medalem „Zasłużony dla Warszawy”.

Wystawa w Muzeum Karykatury zaprezentuje przede wszystkim oryginalne prace z kolekcji Artysty - m.in. plansze do wydanego w 2015 r. „Elemelementarza”. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

Papcio Chmiel i Tytus ZOO, fot. z archiwum Artysty
Jednym z ciekawszych fragmentów wystawy będzie prezentacja oryginalnych plansz, kojarzonego z twórczością Mistrza komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. W 2016 roku minie 50 lat od ukazania się Księgi I przygód niesfornego szympansa Tytusa w wersji książkowej, zatytułowanej „Tytus, Romek i A'Tomek: Tytus harcerzem”, a w 2017 roku będziemy obchodzić jego 60-te urodziny, które miały miejsce na łamach tygodnika „Świat Młodych”.

Ekspozycji w Muzeum Karykatury będzie towarzyszył katalog, w którym obok reprodukcji prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się również teksty krytyczne poświęcone twórczości Papcia Chmiela. Specjalnie dla wystawy w Warszawie Papcio Chmiel zaprojektował plakat.

Oprócz przypomnienia i popularyzacji wiedzy o jednym z największych mistrzów polskiego komiksu, jednym z celów wystawy jest przygotowanie merytoryczne do planowanego stworzenia tzw. „Galerii Komiksu” przy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – cyklu wystaw, w ramach którego będziemy prezentować najlepsze osiągnięcia twórców tego gatunku, związanych również ze sztuką karykatury. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 7 grudnia 2015 r.

Prace z kolekcji i archiwum:

Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela
Krzysztofa Masiewicza

oraz ze zbiorów
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Kuratorzy wystawy: Elżbieta Laskowska, Piotr Kułak
projekt plakatu: Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel
opracowanie graficzne plakatu: Stanisław Gajewski

IP[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-