baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Premiera książki HA HA HA-GA


W środę o godzinie 18:00 w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11) odbędzie się oficjalna premiera książki "HA HA HA-GA" z rysunkami satyrycznymi Anny Gosławskiej-Lipińskiej. Premierze książki towarzyszyć będzie dyskusja, w której udział wezmą: Zuzanna Lipińska, Katarzyna Murawska-Muthesius, Anna Niesterowicz i Agata “Endo” Nowicka.Twórczość Ha-Gi – ilustratorki i karykaturzystki, kiedyś uwielbianej przez Juliana Tuwima, Witolda Gombrowicza oraz czytelników magazynu „Szpilki” – dziś ignorowana przez historyków sztuki i nieznana szerokiej publiczności, wymaga ponownego odkrycia.

Z okazji setnej rocznicy urodzin artystki w książeczce “Ha Ha Ha-Ga” przedstawiamy wybór jej najbardziej charakterystycznych rysunków. Premierze książki towarzyszyć będzie dyskusja, w której udział wezmą: Zuzanna Lipińska, Katarzyna Murawska-Muthesius, Anna Niesterowicz i Agata “Endo” Nowicka. Spotkanie poprowadzi Zuza Ziomecka.

Pomysłodawczynią wydania książki jest artystka Anna Niesterowicz, która od wielu lat bada i popularyzuje twórczość Anny Gosławskiej-Lipińskiej – Ha-Gi. We wstępie do publikacji napisała m.in.: “Próbuję to sobie wyobrazić – mam przez prawie czterdzieści lat robić co tydzień do jednego magazynu dwa rysunki satyryczne, w miarę aktualne, najlepiej śmieszne. Co za męka, kara i niemożliwość! A jednak Ha-Ga właśnie tak rysowała do «Szpilek», od 1936 roku [z przerwą na wojnę] aż do nagłej śmierci w 1975 roku. Jak to wyglądało od strony formalnej, opisywała mi jej córka, Zuzanna Lipińska: «Mama zatrzymywała mnie w biegu, bym przybrała jakąś potrzebną pozę, robiła szybki szkic i mogłam lecieć dalej»".

O uczestniczkach spotkania:

Zuzanna Lipińska – córka Ha-Gi. Mieszka w Londynie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, tworzeniem stron internetowych i aplikacji. Współpracuje również z wydawnictwami w Polsce. Jest autorką logotypu, plakatu reklamowego i strony internetowej Warszawskiego Muzeum Karykatury, którego twórcą i pierwszym dyrektorem był jej ojciec, Eryk Lipiński, znany rysownik i satyryk, jeden z założycieli pisma satyrycznego „Szpilki”. Była współautorką retrospektywnej wystawy prac swojej matki w Muzeum Karykatury zorganizowanej w 2008 roku wspólnie z Anną Niesterowicz.

Katarzyna Murawska-Muthesius – wykłada na Wydziale Historii Sztuki Birkbeck College University of London. Przed wyjazdem w 1993 roku do Wielkiej Brytanii pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie jako kurator malarstwa włoskiego i główny kurator, powróciła jako zastępczyni dyrektora Muzeum, w latach 2009–2011. Pisze o malarstwie i nowożytnej kulturze włoskiej, o polskiej sztuce nowoczesnej, kulturze wizualnej zimnej wojny, o muzeach oraz o karykaturze

Anna Niesterowicz – artystka wizualna, mieszka w Warszawie. W latach 1995–2000 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP u profesora Grzegorza Kowalskiego. Tworzy kolaże, rysunki, rzeźby, filmy wideo, instalacje oraz teksty i ilustracje prasowe. Jest związana z Fundacją Galerii Foksal.

Agata “Endo” Nowicka – ilustratorka i rysowniczka komiksowa, rocznik 76. Jej ilustracje publikują m.in: “Elle”, “Wysokie Obcasy”, “Twój Styl”, “Exklusiv”, “GQ”, “New Yorker” i “New York Times”. Jest autorką większości okładek pisma “Lampa”. Wydała album komiksowy „Projekt Człowiek“ (wydawnictwo Kultura Gniewu, 2006) poświęcony własnej ciąży, publikowany również w Wysokich Obcasach. Ma za sobą liczne wystawy w Polsce i zagranicą. Jako współzałożycielka agencji ILLO, jest aktywnie zaangażowana w promocję polskiej ilustracji. www.agatanowicka.com

Zuza Ziomecka – szefowa serwisu internetowego “Wysokie Obcasy”, prowadząca programu “Demakijaż”. Była redaktorką naczelną magazynów “Aktivist”, “Exklusiv”, “Gaga”, “The Warsaw Insider” i “Przekrój”.

Organizatorzy: Fundacja Bęc Zmiana, Muzeum Karykatury w Warszawie
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


HA HA HA-GA

HA HA HA-GARysunki: Anna Gosławska-Lipińska
Okładka: Zuzanna Lipińska
Wydanie: I
Data wydania: 28 Październik 2015
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 200
Cena: 29 zł
Wydawnictwo: Fundacja Bęc Zmiana
ISBN: 978-83-62418-53-4
Wybór ilustracji: Zuzanna Lipińska, Anna Nestorowicz


wórczość Ha-Gi – ilustratorki i karykaturzystki, kiedyś uwielbianej przez Juliana Tuwima, Witolda Gombrowicza oraz czytelników
magazynu „Szpilki” – dziś ignorowana przez historyków sztuki i nieznana szerokiej publiczności, wymaga ponownego odkrycia.
Z okazji setnej rocznicy urodzin artystki nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazuje się wybór jej najbardziej charakterystycznych rysunków, zebranych pod tytułem Ha Ha Ha-Ga.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Próbuję to sobie wyobrazić – mam przez prawie czterdzieści lat robić co tydzień do jednego magazynu dwa rysunki satyryczne, w miarę aktualne, najlepiej śmieszne. Co za męka, kara i niemożliwość! A jednak Ha-Ga właśnie tak rysowała do «Szpilek», od 1936 roku [z przerwą na wojnę] aż do nagłej śmierci w 1975 roku. Jak to wyglądało od strony formalnej, opisywała mi jej córka, Zuzanna Lipińska: «Mama zatrzymywała mnie w biegu, bym przybrała jakąś potrzebną pozę, robiła szybki szkic i mogłam lecieć dalej».
[z tekstu Anny Niesterowicz]

[opis wydawcy]
[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-