NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wojna! - wystawa plansz komiksowych


20 października o godzinie 19:00 w krakowskiej Klubo Kawiarni Pasaż odbędzie się wernisaż wystawy "Wojna! w obrazkach" na której będzie można zobaczyć wielkoformatowe prace Krzysztofa Gawronkiewicza i Mariusza Sołysika. Po wernisażu odbędzie się dyskusja.
To prezentacja wyjątkowych plansz komiksowych polskich rysowników: Krzysztofa Gawronkiewicza oraz Mariusza Sołtysika, którzy wraz ze swoimi znakomitymi scenarzystami zmierzyli się z dramatem II Wojny Światowej we wciąż świeżej, popkulturowej formie opowieści graficznej.

Większość prac pochodzi z trzech albumów ilustrowanych przez Gawronkiewicza. Są to: „Achtung Zelig!” - legendarny już tom stworzonego wraz z Krystianem Rosenbergiem, „Burza. Ucieczka z Warszawy '40” autorstwa Macieja Parowskiego oraz wydany w zeszłym roku tom „Powstanie. Za dzień, za dwa”, którego scenarzystką jest Marzena Sowa.Każdy z nich podejmuję tematykę wojny jednak opowiada o niej w odmienny sposób: mamy opowieść żydowskiego starca, który przeżywa Holocaust uciekając z niemieckiego transportu; jest fantastyczna, alternatywna historia Polski po II Wojnie Światowej i wreszcie niecodzienna opowieść o okupowanej Warszawie w przededniu powstania, pokazana przez pryzmat mikroświata jednej ze stołecznych kamienic.

Druga część wystawy to plansze wchodzące w skład powieści graficznej „Naród Zatracenia” napisanej przez Macieja Świerkockiego, zilustrowanej przez Mariusza Sołtysika. Jej akcja dzieje się w łódzkim getcie, narracja zaś prowadzona jest przez osieroconego, żydowskiego chłopca, Dawida, który powie: ''Wojna! Jak podniecająco brzmiało to słowo, które znałem dotąd tylko ze Starego Testamentu i podręczników''. Wstrząsająca opowieść o jej realiach, obnażająca bezsens i okrucieństwo, zamknięta jest w monochromatycznych rysunkach Sołtysika, wzmocnionych gdzieniegdzie czerwienią.

Ponad 25 prac zostanie powiększonych do dużych, plakatowych formatów, co sprawi, że wojenne obrazy staną się jeszcze bardziej wymowne w przekazie i czytelne mimo oderwania od kontekstu swoich tomów. Wystawie, której wernisaż zaplanowano na godz. 18 20 X, towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem duetów: M.Świerkocki i M.Sołtysik oraz K. Gawronkiewicz i M. Sowa. Na wystawę zaprasza Pasaż oraz Fundacja Miasto Literatury.


[Ystad za conradfestival.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-