baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Krzesło w piekle Gawronkiewicza w Galerii w Ratuszu w Lesznie


Już jutro - 17 października 2015 o godzinie 17.00 w Galerii w Ratuszu w Lesznie (Rynek 1) odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Gawronkiewicza "Krzesło w piekle". Wystawę będzie można oglądać do 10 listopada.
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na:
Święto Galerii
KRZYSZTOF GAWRONKIEWICZ
Krzesło w piekle
17 października 2015,
Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1

wystawa czynna 17.10-10.11.2015 r.
wtorki, środy, piątki, godz. 10.00-15.00 , czwartki godz.12.00-17.00

Wystawa przygotowana przez BWA Jelenia Góra we współpracy z MBWA Leszno.
Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.
Wydawca albumu: Kultura Gniewu.
Patroni medialni: Czas Fantastyki, Format, Nowa Fantastyka, Odra, Zeszyty Komiksowe, Ziniol, Zwierciadło

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza „Krzesło w piekle” w leszczyńskiej galerii ma charakter retrospektywy i jest drugą odsłoną prezentującą twórczość najważniejszych twórców, klasyków komiksu w Polsce (pierwsza wystawa w 2014 r.-Przemysław Truściński TRUST).
Krzysztof Gawronkiewicz jest rysownikiem komiksów oraz ilustratorem. To mistrz w opowiadaniu obrazem. W pracy nad komiksem stosuje techniki z zakresu rysunku, malarstwa oraz grafiki. Posługuje się kilkoma stylami, które dostosowuje do opowiadanej historii. Na wystawie „Krzesło w piekle” zebraliśmy cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Zobaczyć będzie można m.in. komiksy krótkometrażowe, „Burzę” do scenariusza Macieja Parowskiego (w całości!), „Achtung Zelig!” (do scenariusza Krystiana Rosenberga), „Mikropolis” (do scenariusza Dennisa Wojdy), „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona” (do scenariusza Grzegorza Janusza), „Powstanie. Za dzień, za dwa” (do scenariusza Marzeny Sowy) oraz ilustracje publikowane w „Fantastyce”, „Nowej Fantastyce” i „Gazecie wyborczej”.
Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) jest absolwentem warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, jest też laureatem Grand Prix Arte-Glenat za „Essenz” (wraz z Grzegorzem Januszem) oraz Prix Millepages BD za „Achtung Zelig!” (wraz z Krystianem Rosenbergiem). W roku 2006 otrzymał nominację w kategorii „debiut roku” za „Essence” na najważniejszym europejskim festiwalu komiksu – BD Festival Angoulême.
Do wystawy został wydany obszerny katalog, album Krzesło w piekle.
Znajdują się w nim krótkie formy komiksowe tego rysownika (jak dotąd rozproszone), alternatywne wersje niektórych historii, materiały robocze z najważniejszych albumów,
a także ilustracje, szkice oraz rysunki koncepcyjne. Całość uzupełniona została zestawem tekstów poświęconych twórczości Gawronkiewicza, autorstwa (kolejność alfabetyczna): Pawła Dunina – Wąsowicza, Wojciecha Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Bogusława Polcha, Dominika Szcześniaka, Mateusza Szlachtycza, Wojciecha Szota, Jakuba Woynarowskiego,
a także scenarzystów: Grzegorza Janusza, Krystiana Rosińskiego, Marzeny Sowy oraz Dennisa Wojdy. Album został wydany przez Kulturę Gniewu a jego współwydawcami są BWA Jelenia Góra, Galeria Bielska BWA, MBWA Leszno, Galeria Sztuki w Legnicy oraz BWA Zielona Góra.

Wystawie towarzyszy film przybliżający twórczość Artysty.
Krzesło w piekle

Krzesło w piekleScenariusz: Krzysztof Gawronkiewicz
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2015
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A+
Stron: 340
Cena: 149,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-18-5


Krzesło w piekle to album wyjątkowy. Bo wyjątkowy jest też talent jego autora, Krzysztofa Gawronkiewicza. To jeden z najbardziej uznanych i utalentowanych twórców polskiego komiksu, który od lat tworzy ilustracje, krótkie komiksy i pełnometrażowe albumy, odnosząc sukcesy także za granicą.

Krzesło w piekle podsumowuje dotychczasową karierę rysownika. Znajduje się w nim olbrzymia część jego krótkich form komiksowych, do tej pory rozproszonych po dawno już niedostępnych komiksowych magazynach, antologiach, czy wręcz nie publikowanych nigdy wcześniej. Autor odsłania również kulisy swojej pracy, prezentując alternatywne wersje plansz i okładek, a także materiały robocze m.in. z albumów Esencja, Mikropolis, czy Powstanie. Osobną część stanowi natomiast obszerna galeria ilustracji, szkiców i grafik koncepcyjnych, które powstawały przez lata na potrzeby reklam, gier wideo, czy projektów wydawniczych.

Przepiękny edytorsko album jest najpełniejszą prezentacją dorobku Gawronkiewcza. Zawartość Krzesła w piekle uzupełniają teksty m.in. byłego naczelnego pisma "Nowa Fantastyka" Macieja Parowskiego, scenarzystów często współpracujących z rysownikiem, jak Dennis Wojda i Grzegorz Janusz, zdobycy Paszportu "Polityki" Kuby Woynarowskiego, a także szczegółowa bibliografia prac.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Krzesło w piekle Krzesło w piekle Krzesło w piekle Krzesło w piekle Krzesło w piekle

[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-