baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Agnieszką Piksą w Zachęcie


W czwartek 15 października o godzinie 18:00 w warszawskiej Zachęcie (Plac Małachowskiego 3) odbędzie się spotkanie z Agnieszką Piksą, jako jedną z osób, która dotarła do finału konkursu "Spojrzenia – Nagroda Deutsche Bank".
Tegoroczna wystawa konkursowa to prezentacja pięciu indywidualności twórczych. Pomimo różnic dzielących nominowanych do nagrody artystów dostrzegalne są pewne powiązania między nimi, wspólne zainteresowania i podobieństwa w myśleniu o formie, przestrzeni czy roli widza w procesie twórczym. Sztukę Alicji Bielawskiej można określić jako poezję przedmiotów. Artystka tworzy swoje rzeźby, wykorzystując proste metalowe konstrukcje oraz tkaniny. Powstałe przedmioty, pozornie funkcjonalne i o znajomych kształtach, są przez artystkę przekształcane, wyrywane z kontekstów codzienności i myślowych schematów. Bielawska bada materialny świat, dziwi mu się i kwestionuje go, poszukując wyjątkowości w zwykłych przedmiotach. W jej pracach nie ma odniesień do konkretnych narracji, historii czy anegdot – interesuje ją indywidualne doświadczenie widza.

...........


Agnieszka Piksa porusza się na granicy słowa i wizualności, tworząc rysunki narracyjne, autorskie komiksy, eseje wizualne. Używając prostej kreski, podejmuje próbę nadania kształtu słowu i bada jego plastyczność. Rysuje komiksy w oparciu o m.in. teksty literackie, naukowe, legendy, poezję, sny, treści e-maili. Tekst ilustruje niejako wbrew jego treści, rezygnując z narracyjnej linearności. Historie Piksy nie mają ani początku ani zakończenia, stanowią zbiór wypunktowanych zdarzeń w przestrzeni. Artystka próbuje ustanowić wizualne reguły porządkujące chaotyczną rzeczywistość. W tym celu kreśli diagramy i wykresy pojęciowe, podejmując próbę opisania nieopisywalnego. Prace tekstowe dominują też w projekcie Tropy. Tytuł odnosi się zarówno do procesu śledzenia, jak i terminu muzycznego oznaczającego rodzaj utworu rozwijającego już istniejący wątek.

...........


Nominowani artyści:

Alicja Bielawska (1980) – tworzy rzeźby, rysunki i książki artystyczne. Za materiały służą jej m.in. tkanina, metalowe stelaże, drewno i modelina. Chociaż powstałe z nich obiekty przypominają przedmioty znane z codziennego życia, artystka niejednokrotnie zaburza ich proporcje i skalę. Interesuje ją to, co dzieje się z pamięcią i percepcją odbiorcy w zetknięciu z jej pracami.

Ada Karczmarczyk (1985) – artystka multimedialna, performerka, blogerka, kompozytorka i piosenkarka. W swojej twórczości swobodnie łączy elementy z porządków popkultury, duchowości i sztuki. Nagrywa utrzymane w popowej stylistyce i przeładowane chrześcijańską symboliką wideoklipy, dla których inspiracją jest twórczość Beyoncé, Madonny, Lady Gagi czy Katy Perry. Swoją działalność artystyczną traktuje jako utrzymaną w awangardowej konwencji misję ewangelizacyjną.

Piotr Łakomy (1983) – artysta sztuk wizualnych, odwołujący się to tradycji minimalizmu oraz eksplorujący granice malarstwa, realizuje instalacje reagujące na zastaną architekturę. W swojej twórczości przejawia krytyczne podejście do współczesności, ilości informacji, otaczających nas materiałów i technologii. Używając oświetlenia i materiałów reagujących na ruch, wprowadza widza w proces tworzenia się przestrzennych układów/kompozycji w konkretnej przestrzeni i czasie.

Agnieszka Piksa (1983) – artystka sztuk wizualnych, rysowniczka. Jest autorką komiksów, ilustracji i murali. W swoich pracach cytuje literaturę piękną na równi z naukową, grając znaczeniami i nieporozumieniami. Interesuje ją zarówno tradycyjna narracja, jak i eksperymenty lingwistyczne.

Iza Tarasewicz (1981) – rzeźbiarka, rysowniczka, performerka. Tworzone przez artystkę obiekty i ich aranżacje wymykają się opozycji naturalne/sztuczne. Artystka w ramach kompleksowych praktyk interpretacji, gromadzenia, dekonstrukcji i reorganizacji systemów materialnych, społecznych, historycznych oraz ideologicznych z uwagą testuje i przetwarza proste materiały takie jak glina, gips, beton, złoto, stal, szkło, asfalt, tłuszcz zwierzęcy, skóra, futro, jelita, plastelina, włókna roślinne, pył roślinny i popiół. Jej prace często kojarzone są z hylozoizmem (opartym na przekonaniu, że wszelka materia jest ożywiona).


Wystawa w okresie
08.09.2015 – 15.11.2015

Cykl spotkań z finalistami konkursu „Spojrzenia 2015”:

1 października (czwartek), godz. 18
Spotkanie z Piotrem Łakomym
8 października (czwartek), godz. 18
Spotkanie z Adą Karczmarczyk
15 października (czwartek), godz. 18
Spotkanie z Agnieszką Piksą

17 października (sobota), godz. 18
Spotkanie z Izą Tarasewicz
29 października (czwartek), godz. 18
Spotkanie z Alicją Bielawską


Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank_gazeta (PDF 1,6 MB)

organizatorzy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Deutsche Bank Polska S.A. i Deutsche Bank AG

sponsor wernisażu Freixenet


[Ystad za waszawawa.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-