baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

'I am the sea and nobody owns me' - wystawa ilustracji i szkiców Endo


Dziś, 17 września w warszawskim barze Pies czy Suka (Szpitalna 8a) odbędzie się o godzinie 19.00 wernisaż Agaty Endo Nowickiej. Wystawę "I am the sea and nobody owns me", na której zostaną pokazane ilustracje i szkice, będzie można oglądać do 31 października.
'I am the sea and nobody owns me'

Pochodzący z piosenki Pippi Langstrumpf cytat-motto to humorystyczny manifest dziecka, kobiety, artystki o niezależność i swobodę twórczą. Po przeszło 10 latach pracy jako ilustrator do wynajęcia Agata Endo Nowicka decyduje się pokazać twórczość, która nie została zrealizowana na zamówienie. Powstałe w trakcie podróży kolaże, szkice czy rysunki czerpią z mocy eksperymentowania, obserwacji i przypadkowości. Droga do wyzwolenia się z własnego stylu związanego z pikselową estetyką komputerową wiedzie Agatę przekornie poprzez powrót do tradycyjnych narzędzi. Na wystawie można obejrzeć prace wykonane tuszem, wyklejane płatkami złota, czy szkicowane ołówkiem. Znajdują się tu rysunki dwuwymiarowe czy kolaże, ale również trójwymiarowe mini-instalacje zrobione z próbnych szkiców, papieru i ramek. Endo, dziewczyna znad morza, motywem wody i siłą spontaniczności zaprasza na swoją ostatnią wystawę w Polsce przez przeprowadzką za ocean.
tekst: Aleksandra Hirszfeld
_

AGATA NOWICKA – ilustratorka i rysowniczka komiksowa, współpracowała z tytułami takimi jak ELLE, Wysokie Obcasy, GQ, The New Yorker, New York Times, TIME i Wall Street Journal. Jej ilustracje pojawiły się w albumach American Illustration, Communication Arts i Illustration Now! Autorka albumu komiksowego "Projekt Człowiek". Aktywnie zaangażowana w promocję polskiej ilustracji, była kuratorką i producentką wystaw, m.in. ILUSTRACJA PL 2010 i 2012 i Where I come from na berlińskim festiwalu Illustrative i Malarze Ilustracji w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Współzałożycielka fundacji ilustratorów ILLO. Pracuje nad nowym albumem komiksowym.
www.agatanowicka.com
www.facebook.com/AgataEndoNowicka
instagram.com/pixelendo
_

Wystawa AGATY ENDO NOWICKIEJ 'I am the sea and nobody owns me' jest piątą z cyklu 'Ilustratorzy' w Pies Czy Suka. Pokazywaliśmy już w nim prace Malwiny Konopackiej, Bożki Rydlewskiej, Anny Czarnoty i Roberta Kuty.
W cyklu 'Ilustratorzy' prezentujemy twórczość interesujących nas artystów oraz klasyków ilustracji polskiej. Każda ekspozycja przedstawia projekt jednego artysty. Ideą cyklu jest próba pokazania różnorodności stylistycznej polskiej sceny projektowania graficznego z zakresu ilustracji oraz współczesnych trendów panujących w tej dziedzinie.
Interesuje nas również zjawisko wykraczania poza gatunek klasycznej ilustracji wydawniczej, balans pomiędzy szeroko pojętym dizajnem a działaniami czysto artystycznymi.
'Ilustratorzy' to również idea prezentowania samych projektantów, dlatego integralnym elementem wystawy są spotkania autorskie, podczas których odbiorcy mogą poznać artystę, jego drogę twórczą, techniki pracy oraz inspiracje.

wernisaż: czwartek 17.09, godz. 19.00
wystawa: 18.09 – 25.10


FB wydarzenia

[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-