baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Gawronkiewiczem i Sową podczas Festiwalu Conrada


20 października o godzinie 19.30 w ramach Conrad Festival 2015 w krakowskim Pasażu Bielaka odbędzie się dyskusja "Wojna w obrazkach" w której wezmą udział między innymi: Krzysztof Gawronkiewicz, Marzena Sowa oraz Kamil Śmiałkowski.
Miejsce: Pasaż (Pasaż Bielaka)
Godzina: 19:30
Opis: Wojna w obrazkach

Dyskusja: Krzysztof Gawronkiewicz, Mariusz Sołtysik, Marzena Sowa, Maciej Świerkocki Prowadzenie: Agnieszka Dauksza, Kamil Śmiałkowski


Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) – grafik, malarz, twórca komiksów. Zadebiutował w 1988 roku jako ilustrator opowiadań w „Nowej Fantastyce”, gdzie publikował także swoje komiksy. Wraz z Dennisem Wojdą (autorem tekstów) stworzyli bardzo popularną i wielokrotnie nagradzaną (między innymi w 2000 roku Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi) serię komiksową Mikropolis. Z kolei z jego współpracy z Grzegorzem Januszem powstała seria Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona (część I: Esencja, 2005 i część II: Romantyzm, 2007). Jest także autorem rysunków do komiksu Achtung Zelig.

Marzena Sowa (ur. 1979 w Stalowej Woli) – polska autorka scenariuszy komiksów. Od 2001 zamieszkała w Szampanii, we Francj, a od kilku lat także w Brukseli.
Studia rozpoczęła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Michel de Montaigne w Bordeaux.
Jest autorką autobiograficznego komiksu Marzi, opowiadającego o Polsce lat 80. obserwowanej z perspektywy kilkuletniej dziewczynki. Dotychczas ukazało się sześć tomów komiksu, wydawanego przez Dupuis, w Polsce wydane dotąd w trzech tomach zbiorczych, obejmujących tomy 1-6 wydania oryginalnego, przez Egmont. Autorem rysunków jest Sylvain Savoia - który jest również życiowym partnerem Marzeny Sowy.
10 lipca 2011 została Ambasadorem Stalowej Woli.
Po sukcesie wydawniczym Marzi, która doczekała sie tłumaczenia na hiszpański i angielski, rozpoczęła współpracę z innymi rysownikami, między innymi z Sandrine Revel, z którą wydała komiks o dorastaniu w czasach stalinizmu oraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem o powstaniu warszawskim. Pierwszy tom tej serii ukazał sie w sierpniu 2014.
Marzena Sowa zajmuje się także tłumaczeniem filmów dokumentalnych.
Jest także autorką dwoch innych komiksow dla dzieci. Jeden z polską rysowniczką, Bereniką Kolomycką "Tej nocy dzika paprotka". A drugi z francuska Aude Soleilhac, "Histoire de poireaux (...)" komiks jeszcze nie przetlumaczony na polski. A komiks o Powstaniu Warszawskim z Gawronem nosi tytul "Powstanie. Za dzien za dwa".

Mariusz Sołtysik
Artysta wizualny, wykorzystujący różne media, nie rezygnujący z malarstwa, rysunku, fotografii czy typografii. Autor licznych instalacji przestrzennych - często używający materiałów efemerycznych - o charakterze intermedialnym lub kontekstualnym.
Dyplom uzyskał w 1991 roku w pracowni technik drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka i w pracowni rysunku prof. Leszka Rózgi w ASP w Łodzi. Następnie studiował w belgijskiej L’Ecole des Arts Plastiques et Visueles de l’Etat w Mons. W latach 1994-98 współtworzył Magazyn Kolorowy „Gazety Wyborczej".
Swoje prace prezentował w ponad 80. wystawach w kraju oraz zagranicą m.in. w Belgii, Francji, Irlandii, Islandii, Izraelu, Niemczech, Szwecji, Włoszech oraz USA, Indiach i Australii. Uczestniczył w 12. zagranicznych programach rezydencyjnych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest także autorem i kuratorem wystaw oraz międzynarodowych wydarzeń artystycznych jak cykl pt. „CamouFLASH” prezentowany m.in. w Dreźnie (Niemcy) oraz w Poznaniu w 2008 roku. Jego projekt „Hub or Schab” został pokazany podczas Mediations Biennale 2010 w Poznaniu w Galerii Miejskiej Arsenał.
Obecnie wykłada na Wydziale Intermediów ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Wraz z Maciejem Świerkockim współautor powieści graficznej Naród Zatracenia.

Kamil M. Śmiałkowski (ur. 1971) – polski krytyk, dziennikarz i publicysta komiksowy i filmowy, scenarzysta komiksowy, badacz popkultury, redaktor naczelny serwisu hatak.pl. Pisał również książki oraz scenariusze do telewizyjnych koncertów i programów kulturalnych oraz komiksów reklamowych. Był redaktorem i współwłaścicielem czasopisma „Hyperion”, redaktorem działu kultury „Newsweeka”, szefem działu publicystyki czasopisma komiksowego „KKK”, redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Miś”, zastępcą szefa działu kultury „Wprost”. Pełnił również stanowisko zastępcy, a następnie pełniącego obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Śmiałkowski jest jednym z pomysłodawców i organizatorem filmowej antynagrody Węże przyznawanej od 2012.


[Ystad za conradfestival.pl]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Mefisto76 -

Ale to nie jest pojutrze, tylko dopiero za miesiąc ;-)

ljc -

na alei z miesięcznym wyprzedzeniem :P

done, thx