Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wernisaż wystaw 26. MFKiG


Już jutro o godzinie 16:30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282) odbędzie się wernisaż sześciu wystaw pilotujących 26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Wystawy będzie można oglądać do 18 października.
26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier zacznie się w pierwszy weekend października, ale już od czwartku 17 września część wystaw pilotujących imprezę będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

"Wystawa ilustracji i plakatu Bartosza Kosowskiego" - łodzianina znanego bardziej za granicą niż w kraju. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane w takich konkursach jak New York Festivals Awards, American Illustration, czy European Design Awards oraz publikowane w prestiżowych wydawnictwch Taschen („Illustration Now! 4”) oraz Lürzer’s Archive („200 Best Illustrators Worldwide 2011/2012”). Natomiast plakat do „Lolity” Stanleya Kubricka, przygotowany na wystawę w San Francisco, otrzymał złoty medal Society of Illustrators New York w kategorii Advertising.

"Daniel Baum: Ujawniamy historię". Wystawa ta (powstała przy współpracy ze scenarzystką Pauliną Królikowską) ma za zadanie w różnorodny i angażujący sposób przybliżyć tematykę mniej powszechnie znanych kart polskiej – i światowej – historii. Zwłaszcza z czasów II wojny światowej. Dzięki zastosowaniu na ekspozycji różnych technik – od malarstwa, poprzez komiks i instalację artystyczną - chcemy zaciekawić i poruszyć odbiorcę skłaniając go do refleksji nad losami zwykłych ludzi, którzy trafili do nazistowskich obozów koncentracyjnych i do ostatnich dni swojego życia próbowali uporać się z obozową traumą.

"Ilustracje do gier fantasy" to wystawa zbiorowa sześciu freelancerów tworzących na potrzeby rynku gier. Dzięki tej ekspozycji poznamy barwne i zaczarowane światy odległych planet, ale też i mroczne wizje z wnętrza podświadomości…

"Bartosz Sztybor – scenariusze". Bartosz Sztybor to dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy, a przede wszystkim jeden z aktywniejszych polskich scenarzystów komiksowych. Wielokrotny laureat konkursu na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Współpracuje m.in. z Sebastianem Skrobolem, Andrijem Tkalenko, Piotrem Nowackim.

"20 plansz na 20-lecie Śledzia". Michał „Śledziu” Śledziński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie komiksiarzy. Rozgłos przyniosła mu seria „Osiedle Swoboda”. Przez lata jako redaktor naczelny tworzył legendarne czasopismo Produkt. Wykreował także parę komicznych postaci: Fido i Mel (historyjki te publikował na swych łamach m. in. Świat Gier Komputerowych).

"Wiedźmin czyli Geralt z Rivii zwany Białym Wilkiem". Narodziny tego bohatera to grudzień 1986 roku, kiedy Andrzej Sapkowski opublikował opowiadanie „Wiedźmin”. Był to przełom dla polskiej fantastyki, a postać Wiedźmina stała się niemalże jej symbolem. Znaczącym punktem okazała się również premiera gry komputerowej wydanej przez firmę CD Projekt RED. Nasza wystawa w barwny sposób opowiada jak przebiega proces powstawania postaci: od konceptu do gotowych postaci z gier.

Wystawy w budynku D CMW będą czynne do 18 października.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-