reklama

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wernisaż wystawy Magdy Rucińskiej: Pomiędzy


W czwartek 17 września o godzinie 18:00 w bydgoskiej Galerii Wspólna (ul. Batorego 1/3) odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji Magdy Rucińskiej "Pomiędzy". Wystawę będzie można oglądać do 16 października.
"Pomiędzy" - wernisaż wystawy ilustracji Magdy Rucińskiej

Ten prosty i krótki tytuł ma w sobie pewną otwartość. To, co znajduje się pomiędzy umyka bowiem często definicjom, klarownym rozróżnieniom. Pozostaje swoistą szarą strefą, po której poruszać się możemy po omacku czy też zdając się na intuicję. Jest to dla mnie znamienne, ponieważ w swoich pracach próbuję dać wyraz odczuciom, przeczuciom trudnym do dookreślenia, sprecyzowania. Tworzenie tych obrazów z pogranicza rysunku, malarstwa i ilustracji stanowi dla mnie okazję do odkrywania tego, co zapamiętane, uwewnętrznione i wyobrażone. Sprawia to, że mają one charakter osobisty, subiektywny i odrealniony jednocześnie. W swoich pracach sięgam po formy małe, skromne. Nie bez znaczenia jest dla mnie medium ilustracji, które odbieram jako dalekie od patosu, monumentalności. Synteza, jaką stosuję w swojej twórczości pozwala mi na dystans. Sprawia ona, że dostrzegam w przywoływanych przeze mnie obrazach inną warstwę znaczeniową. Tę którą na co dzień potrafię odnaleźć jedynie w momentach zawieszenia, przypominających wyrwane kartki czy wykreślone notki z terminarza.W zebranych na wystawie pracach będzie można odnaleźć charakterystyczne dla mnie motywy domu, rośliny, cienia, postaci, przestrzeni otwartej i zamkniętej, przedmiotów wyjętych ze sfery osobistej, które zestawiam ze sobą w poszukiwaniu relacji wizualnych i semantycznych. Wyjęte spod praw grawitacji i logiki cienie, krzesła pełniące funkcje dziwacznych metonimii i dłonie, z których wyrastają bliżej niezidentyfikowane kwiaty to tylko część mojego małego uniwersum. Zbioru otwartego na nowe znaczenia i interpretacje, a zamkniętego jedynie w wąskiej gamie barwnej, sprowadzającej się w zasadzie do bieli, czerni, szarości i kilku wariacji na temat różu czy błękitu.Magda Rucińska
Rocznik ’84. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na UKW w Bydgoszczy (2008) oraz Edukacji Artystycznej na ASP w Poznaniu (2010). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009/10). Rysowniczka i recenzentka niezdrowo zafascynowana komiksem i ilustracją. Na co dzień prowadzi zajęcia rysunkowe na architekturze wnętrz UTP w Bydgoszczy oraz współpracuje z Otwartą Pracownią Sitodruku. Publikowała m. in. w „Lampie”, "Zwykłym Życiu", „Fabulariach”, "Zeszytach Komiksowych" oraz autorskim artzinie „1zine”. Na swoim koncie ma także kilka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych m. in. w poznańskiej Galerii Komiksu Cheap East w CK Zamek, MBWA Leszno, bydgoskich Wieży Ciśnień oraz Galerii Kantorek, szczecińskiej Galerii Orient czy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Lubi grzebanie we własnej i cudzej pamięci, historie małe a zarazem osobiste, przedmioty oraz miejsca, o których raczej nie śniło się dizajnerom. Nie lubi rozwoju akcji.


[Ystad za mck-bydgoszcz.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-