NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Bezpłatny dzień zwiedzania wystawy Historia Polski według komiksu


Już jutro - 3 września - z okazji dnia miasta Oświęcimia będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę "Historia Polski według komiksu" (Muzeum Zamek, Zamkowa 1).
Historia Polski według komiksu

Jak mówić o historii w sposób ciekawy i oryginalny?

Aby opowiedzieć o wydarzeniach z przeszłości, można sięgnąć po rozmaite książki, zdjęcia, filmy czy materiały źródłowe. Ale można też… narysować komiks.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu z okazji Święta Miasta zaprasza na wystawę czasową z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” pt. „HISTORIA POLSKI według komiksu” autorstwa Wojtka Łowickiego.

Wystawa czynna będzie od 1–15.09.2015 r., a w dzień Święta Miasta, który przypada 3 września zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji, w ramach akcji Muzeum – Święto Miasta Historycznie – różne oblicza miasta.

Rysownicy specjalnie z okazji naszego Święta przygotowali historyjkę „Jaszko – strażnik oświęcimskiej wieży”, komiks opowiada m. in. o burzliwej historii naszego miasta i o 3 września 1291 r., dniu potwierdzającym prawa miejskie przez księcia cieszyńskiego Mieszka I.

Scenariusz przygotował Wojciech Łowicki, a narysowała go Aleksandra Spanowicz.

Zapraszamy do zabawy przy kolorowaniu mega komiksu na wieży zamkowej.

Historia Polski według komiksu

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, ma nauczyć (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać naszą historię. Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.Na wystawie dowiemy się o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiada o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które zostały przywołane za pomocą kadrów komiksu prezentują i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Zwiedzanie wystawy można potraktować jak kolorową lekcję historii dla uczniów. Nie zapominajmy także o miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie znajdują się przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak choćby poprzez ekspozycje, których tytuły brzmią: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


[Ystad za muzeum-zamek.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-