baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Historia Polski według komiksu


We wtorek 1 września w Muzeum Zamek w Oświęcimiu (Zamkowa 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Historia Polski według komiksu". Kuratorem wystawy jest Wojciech Łowicki. Będzie ją można oglądać do 15 września.
Muzeum Zamek w Oświęcimiu z okazji Święta Miasta zaprasza na wystawę czasową „Historia Polski według komiksu” przygotowaną przez polskich rysowników.

Wystawa czynna będzie od 1 – 15.09.2015 r., a w dzień Święta Miasta, który przypada 3 września zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji, w ramach akcji Muzeum - Święto Miasta Historycznie. (więcej o akcji wkrótce w oddzielnym wydarzeniu).

Ekspozycja skierowana do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, ma nauczyć (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać naszą historię. Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.Na wystawie dowiemy się o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiada o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które zostały przywołane za pomocą kadrów komiksu prezentują i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Zwiedzanie wystawy można potraktować jak kolorową lekcję historii dla uczniów. Nie zapominajmy także o miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie znajdują się przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak choćby poprzez ekspozycje, których tytuły brzmią: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-