NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa K: KafKa w KomiKsie


7 sierpnia o 18:00 w gdańskiej Galerii Guntera Grassa (ul. Szeroka 34/36) odbędzie się wernisaż wystawy K: KafKa w KomiKsie. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z kuratorami wystawy. Wystawę będzie można oglądać do 27 września.
K: KafKa w KomiKsie
Gdańska Galeria Güntera Grassa
Wernisaż: 7.08.2015, godz. 18:00
Wystawa: 07.08-27.09.2015

Spotkanie z Jaromirem99 i Davidem Zanem Mairowitz


Jak to?!! Kafka w komiksie??! Przecież Kafka jest „mroczny”, „ponury”, „hermetyczny”, „trudny w lekturze”. Komiksy?

Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie – francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier („Proces”), czeski artysta i rockman Jaromir99 („Zamek”) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb („Kafka”) – spotykają się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób.

Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie!---------------------------------------------------------------------------------------------------
artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
kuratorzy:: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
współpraca: Literaturhaus Stuttgart

Jak to?!! Kafka w komiksie??! Przecież Kafka jest „mroczny”, „ponury”, „hermetyczny”, „trudny w lekturze”. Komiksy?

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch – zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów – gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz – w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów – obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia – geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.

Kafka – redukujący siebie do litery „K” – który w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie aż przebija dach, i który dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych do komiksu.[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-