baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Tytus harcerzem w Rawie Mazowieckiej


W najbliższą sobotę, 27 czerwca od godziny 10.00 w Muzeum Ziemi Rawskiej będzie można oglądać wystawę "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka". Jej kuratorem jest Wojtek Łowicki. Polecamy!
Ekspozycję będzie można oglądać do 11 września. Muzeum Ziemi Rawskiej znajduje się przy ulicy Łowickiej 26 w Rawie Mazowieckiej.

Tytus_wystawa_RMviiix15

”Są dwie wersje narodzin postaci Tytusa. Jedna opowiada o rozlanej plamie tuszu ("ty - tusz"), która autorowi skojarzyła się z postacią szympansa. W drugiej natomiast poznajemy Tytusa jako małpkę doświadczalną. Był to komiks pt. "Romek i A'Tomek", traktujący o podróży w kosmos. I w tej właśnie historii nasz człekokształtny kolega zadebiutował w drukowanym magazynie.

Ale nie było łatwo. Trzeba pamiętać, że czasy te były dla komiksu wyjątkowo trudne. Połowa lat 50. XX wieku. Środek ery komunizmu, którego założenia odnośnie kultury, odrzucały komiks jako brudny ideowo i niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu. […] Nie dziwi więc sytuacja, kiedy redaktorzy "Świata Młodych" - harcerskiej gazety, płynącej "z prądem" wytycznych Partii, unikali publikowania […] historyjek obrazkowych. W końcu, w 1957 roku nadarzyła się uzasadniona okazja. Wtedy właśnie ZSRR wystrzelił pierwszego Sputnika w kosmos. A już rok wcześniej redaktor Chmielewski narysował 10 odcinków komiksu o tematyce kosmicznej. Schował je oczywiście do szuflady. Teraz była szansa. Wszystko pasowało: i kosmos, i zwierzę doświadczalne (jak słynna, wystrzelona zaraz później, suka Łajka). Ale bohater Chmielewskiego był – niestety - małpą (choć w części już uczłowieczoną)... Czy to wypada?

Zdecydowano się, choć ze strachem, na druk. Czytelnicy zasypali redakcję listami o ciąg dalszy. A podobno i dziesięcioletni syn ważnego członka Wydziału Prasy KC PZPR również wstawił się za Tytusem. Zatem - udało się! […]’’

Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego pt. „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, promującego sztukę i kulturę popularną. Celem wystaw jest otwarcie na komiks - gatunek sztuki, który urasta do miana ważnego artystycznego środka przekazu oraz umożliwienie pogłębienia wiedzy i badań nad historią prezentowanych dziedzin twórczości. Wystawy przygotowywane są oczywiście z myślą o wszystkich pokoleniach, zaś w szczególności skierowane do młodego odbiorcy (konkursy, wystawy pokonkursowe, aukcje, spotkania z autorami, prelekcje, warsztaty twórcze, itp.). Wyróżnia je również duża doza dydaktyzmu, ale w konwencji wziętej wprost od Papcia Chmiela, czyli: "bawiąc uczyć, ucząc bawić".

Na wystawie zaprezentowano eksponaty pochodzące z kolekcji prywatnych (m.in. dra Tomasza Marciniaka i dra Marcina Jaworskiego), a także archiwum Papcia Chmiela oraz zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

Wojtek Łowicki


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-