Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z autorami komiksu "Naród zatracenia"


W środę 17 czerwca o godz. 18.00 w kawiarni Niebostan w Łodzi (Piotrkowska 17) odbędzie się spotkanie "Holocaust w popkulturze", którego gośćmi będą między innymi Maciej Świerkocki i Mariusz Sołtysiki - autorzy komiksu "Naród zatracenia".
Holocaust w popkulturze - pod takim tytułem odbędzie się spotkanie z kulturoznawcą i filmoznawcą dr hab. Tomaszem Majewskim oraz Maciejem Świerkockim i Mariuszem Sołtysikiem, autorami powieści graficznej "Naród zatracenia". Publikacja ta to opowieść o łódzkim getcie i zagładzie Żydów w formie komiksu. Ujecie tematu Holokaustu w formę popularną będzie przedmiotem rozmowy w Niebostanie w środę 17.06 o godz. 18.00


Specjalnie na 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Świerkocki i Mariusz Sołtysik. "Naród zatracenia" wpisuje się w tradycję odmiennego sposobu mówienia o zagładzie, gdzie historyczne wydarzenia stają się pretekstem do snucia fikcyjnej opowieści. "Naród zatracenia" wpisuje się w tradycję innego sposobu mówienia o zagładzie. Forma zbliżona do komiksu, skojarzeniowo jest najbliższa "Mausowi" Arta Spiegelmana, nawiązująca do konkretnych przedstawień z historii sztuki, pełni dziś niezwykle ważną rolę w mówieniu o ludobójstwie. Bohater powie o Łodzi: "Wyobrażałem je sobie jako wielki statek, także dlatego, że w naszej dzielnicy ulice były wykładane kocimi łbami, które w moich oczach przypominały fale. Byłem ciekawy, czy ulice można wykładać też głowami ludzi". "Naród zatracenia" jest kolejnym tytułem wydawanej od tego roku Biblioteki Centrum Dialogu (pierwszą publikacją była książka Arnolda Mostowicza "Żółta gwiazda i czerwony krzyż").
NARÓD ZATRACENIA // książka graficzna
wydawca: Centrum Dialogu Łódźa utorzy: Maciej Świerkocki i Mariusz Sołtysik

Naród zatracenia

Naród zatraceniaScenariusz: Maciej Świerkocki
Rysunki: Mariusz Sołtysik
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2014
Druk: czarno-biały z elementami koloru
Oprawa: miękka
Format: 165 x 215 mm
Stron: 124
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ISBN: 978-83-63182-13-7


Mieszkaliśmy w mieście, które nazywało się Łódź, wyobrażałem je sobie jako wielki statek, także dlatego, że w naszej dzielnicy ulice były wykładane kocimi łbami, które w moich oczach przypominały fale, byłem ciekawy, czy ulice można wykładać też głowami ludzi...?

[opis wydawcy][Ystad za centrumdialogu.com]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-