baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Ujawniamy Historię: Komiks Braillem, malarstwo, nowele graficzne


13 czerwca o godzinie 13 w warszawskim Przystanku Historia (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się wernisaż wystawy prac Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej, prezentującej ich autorski projekt "Komiks Braillem" i komiksy historyczne z wielkoformatowymi realistycznymi obrazami. Wystawę będzie można oglądać do 4 lipca.
Wystawa UJAWNIAMY HISTORIĘ: Komiks Braillem, malarstwo, nowele graficzne
13 czerwca o godzinie 13 w Przystanku Historia odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy prac Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej, prezentującej ich autorski projekt „Komiks Braillem” i komiksy historyczne z wielkoformatowymi realistycznymi obrazami. Partnerami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN, a patronat medialny nad wydarzeniem objęły telewizja TVP Kultura, dziennik Polska Metropolia Warszawska i miesięcznik Nasza Historia.Każda z prac prezentowanych na wystawie „UJAWNIAMY HISTORIĘ w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem” jest inna, ale wszystkie łączy tematyka historyczna. Punktem wyjścia jest formuła komiksu, której autorzy używają, aby zaciekawić odbiorców historią i zachęcić ich do okrywania jej na własną rękę.

Na wystawę składają się nowele graficzne, komiksy oraz utrzymane w stylu realistycznym obrazy, które stały się kadrami w komiksowych opowieściach o II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim, czy wydarzeniach poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Kulminacyjnym punktem wystawy jest komiks „Kiedy rozum śpi”, oparty o książkę „5 lat kacetu” Stanisława Grzesiuka i materiały z Archiwów Narodowych USA, dokumentujące wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen przez armię amerykańską. Komiks „Kiedy rozum śpi” powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest ukoronowaniem 6 lat pracy Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej nad projektem „Komiks Braillem” – cyklu pierwszych w Europie komiksów łączących czytelników widzących, i niewidzących nad jednym i tym samym wydaniem książkowym. Tej części ekspozycji towarzyszą też wykonane w technikach akademickich obrazy, w tym wielkoformatowy obraz czołgu Sherman o wymiarach 240x270 cm.Wystawą UJAWNIAMY HISTORIĘ Daniel Baum i Paulina Królikowska chcą udowodnić, że malarstwo i komiks doskonale się uzupełniają i wspaniale sprawdzają się w tematyce historycznej, a samą formułę komiksu można też otworzyć dla czytelników niewidzących.

Wernisaż:
13 czerwca 2015 roku, godzina 13:00
Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN
ul. Marszałkowska 21/25
00-628 Warszawa

Link do wydarzenia na Facebooku
Link do wydarzenia w serwisie Evenea
Strona Komiksu Braillem na Facebooku
Zeszyty wojenne cz. 1: Kiedy rozum śpi

Zeszyty wojenne cz. 1: Kiedy rozum śpiScenariusz: Paulina Królikowska
Rysunki: Daniel Baum
Data wydania: 2015
Przykładowe plansze:
Zeszyty wojenne cz. 1: Kiedy rozum śpi Zeszyty wojenne cz. 1: Kiedy rozum śpi Zeszyty wojenne cz. 1: Kiedy rozum śpi


[Ystad za informacją prasową i Eventem FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-