NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Konferencja komiksowa - Komiks jako nieodłączna część popkultury


W czwartek 28 maja w krakowskim Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ (IAiSP, Sala 33; Rynek Główny 34, III piętro) odbędzie się konferencja komiksowa Komiks Kon 2015 - Komiks jako nieodłączna część popkultury. Zapraszamy do newsa po więcej szczegółów.
Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa

KOMIKS KON 2015.
KOMIKS JAKO NIEODŁĄCZNA CZĘŚĆ POPKULTURY

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetów Jagielloński
28 maja 2015 roku

Komiksy są jednym z najważniejszych elementów amerykańskiej popkultury. Mimo, że często są niedocenione i lekceważone, to nie można zapominać, że poruszają one ważne kwestie społeczne, polityczne i gospodarcze oraz mają rzesze oddanych fanów. Nie sposób nie dostrzec ich ogromnego znaczenia dla kultury. Marvel Cinematic Universe, „The Flash”, „Gotham”, „The Wolf Among Us"... Wpływ komiksów jest wyraźnie widoczny we współczesnej popkulturze: filmach, serialach i grach komputerowych. Twórcy coraz częściej dostrzegają wartość i bogactwo świata komiksu.

Gatunek seriali i filmów superbohaterskich rozwija się niezwykle prężnie od kilku ostatnich lat i zapewnia twórcom coraz większe zyski oraz miejsce w czołówkach box office'ów. Produkcje takie jak „Avengers” czy „Iron Man” znajdują się w dziesiątce najlepiej zarabiających filmów wszech czasów, a seriale (zaczynając od pierwszej opartej na komiksie produkcji telewizyjnej „Adventures of Superman” emitowanego w latach 1952–1958 po planowane m.in. „Krypton”, „Supergirl”, „Iron Fist”) dotrzymują im kroku, zdobywając liczne grono fanów. To z kolei zachęca twórców gier i zabawek do wykorzystywania kultowych postaci, miejsc i stylistyki do produkcji gadżetów, figurek kolekcjonerskich etc., które są prezentowane na wielu światowych targach, konwentach i festiwalach komiksu.

Warto podkreślić, że wpływ ten nie jest jednostronny – nie tylko komiksy wpływają na wyżej wspomniane elementy kultury, ale równie popularnym jest powstawanie komiksów w oparciu o m.in. książki, filmy, gry komputerowe czy serie zabawek. Pokazuje to jak istotną częścią popkultury są komiksy. Ich wpływ jest często pomijany lub niedostrzegany, mimo tego, że wielu twórców szuka inspiracji w świecie komiksu, niejednokrotnie osiągając wielki sukces.Widząc, jak ogromny naukowy potencjał kryje w sobie badanie zależności między komiksem a światem popkultury, Koło Naukowe Amerykanistyki UJ postanowiło we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, poświęcić temu zagadnieniu studencko-doktorancką konferencję naukową „KOMIKS KON 2015. Komiks jako nieodłączna część popkultury”. Zachęcamy do zgłaszania propozycji wystąpień – interesują nas tematy z zakresu powiązań komiksów z filmami, serialami, marketingiem, grami, zabawkami, etc.

Wszystkich zainteresowanych Konferencją prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: http://goo.gl/forms/sGvnFZjLO1, najpóźniej do 10 maja 2015 roku. Czekamy na prezentacje zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Jednocześnie zaznaczamy, że ich planowana długość nie może przekraczać 15 minut. Każdy prelegent po zatwierdzeniu udziału w Konferencji będzie zobowiązany uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 70 PLN do 20 maja 2015 roku włącznie. W planach jest wydanie recenzowanej i punktowanej publikacji pokonferencyjnej z dwóch edycji Komiks Konu.

W razie pytań lub wątpliwości, dotyczących konferencji, prosimy o kontakt poprzez adres e-mail: komikskon@gmail.com lub oficjalną stronę Konferencji oraz Koła Naukowego Amerykanistyki UJ na Facebooku: facebook.com/ujkna.

Koło Naukowe Amerykanistyki UJ

[Ystad za komikskon.blogspot.com]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-