Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

VI Forum Opolskich Środowisk Literackich


We wtorek 19 maja w opolskiej Wojewódzkiej Bibliotecznej Publicznej od godziny 17:00 w czytelni przy ul. Piastowskiej 18 odbędzie się VI Forum Opolskich Środowisk Literackich, którego jednym z punktów będzie spotkanie z autorem komiksów - Arturem Klose.
"Dodaj poezji, wsyp szczyptę prozy, dorzuć garść komiksu…, czyli różnorodność opolskiej literatury" – pod takim hasłem odbędzie się VI Forum Opolskich Środowisk Literackich. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy wtorek (19.05) w Wojewódzkiej Bibliotecznej Publicznej w Opolu. Gośćmi spotkania będą w tym roku: pisarz Jakub Ćwiek, rysownik i twórca komiksów Artur Klose, poeta i eseista Janusz Orlikowski oraz piosenkarz i autor tekstów Jarosław Wasik. Początek o godz. 17:00 w czytelnia przy ul. Piastowskiej 18.


To już szósta edycja wydarzenia odbywającego się co roku w maju. W latach poprzednich dyskutowano m.in. o promocji literatury, o debiucie literackim, o reportażu. Tegoroczne spotkanie poświęcone będzie twórcom uprawiającym różne formy i gatunki literackie, zamieszkałym bądź pochodzącym z Opolszczyzny, czasem bardziej znanym w Polsce i za granicami kraju niż we własnym regionie...

VI Forum Opolskich Środowisk Literackich poprowadzi Kordian Michalak. W spotkaniu udział wezmą: pisarz Jakub Ćwiek, rysownik i twórca komiksów Artur Klose, poeta i eseista Janusz Orlikowski oraz piosenkarz i autor tekstów Jarosław Wasik.

Organizatorem VI Forum Opolskich Środowisk Literackich jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Jakub Ćwiek – pisarz, który „miksuje" różne podgatunki fantastyki z mediami innymi niż literatura. Tak powstał filmowo-serialowy "Kłamca", ukazujący kult gwiazd jako nową mitologię, rockowy "Dreszcz" - będący komiksem zaserwowanym w postaci prozy, tworzący wizerunek polskiego superbohatera czy "Chłopcy", którzy nawet z najwygodniejszego fotela zabierają czytelnika na pustą drogę ciągnącą się aż po horyzont. Łącznie szesnaście tytułów. Autor zawsze ciekawie promuje swoje książki - podróżuje po świecie, grywa na gitarze, pisze teksty piosenek, scenariusze i felietony.

Artur Klose - rysownik, ilustrator, twórca komiksów, filmów animowanych. Dla Opolszczyzny zrealizował dwujęzyczną serię komiksową, wykonał też komiksy dla federalnego Ministerstwa Zdrowia w Berlinie. Prowadzi autorskie warsztaty językowe, jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów filmów animowanych i komiksów.

Janusz Orlikowski - poeta, eseista, zajmuje się również krytyką literacką. Autor dziesięciu tomów poetyckich, trzech publikacji esejów i szkiców literackich. Stale współpracuje z ogólnopolskim miesięcznikiem literackim „Akant" oraz „Gazetą Kulturalną". Członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Jarosław Wasik - piosenkarz i autor tekstów. Jego autorski utwór "Nastroje" przez wiele tygodni gościł w pierwszej dziesiątce radiowo-telewizyjnego plebiscytu "Muzyczna Jedynka". Wydał cztery płyty: "Nastroje", "Zielony z niebieskim", "Fabryka nastrojów" i "Nie dotykaj". Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od czerwca 2013 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

[Ystad za radio.opole.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-