NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Małe Bum - Wystawa prac Magdaleny Danaj


W ramach toruńskiego 16. Festiwalu majowy BUUM poetycki w poniedziałek 11 maja o godzinie 20:00 w Galerii Dworzec Zachodni (ul. Gagarina 37 a) odbędzie się otwarcie Wystawy prac Magdy Danaj (Porysunki) pt. "Małe Bum". Będzie ją można oglądać do 12 czerwca.
Wystawa prac Magdaleny Danaj (Porysunki) pt. „Małe Bum”.
wystawa towarzyszy festiwalowi majowy BUUM poetycki.

Magda Danaj - rysowniczka i ilustratorka, autorka bloga „Porysunki”. Zajmuje się również ilustracją prasową, tworzeniem plakatów oraz okładek płyt (związana jest z Nasiono Records). Jej prace pojawiały się m.in w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Bluszczu”, „Gali”, a także na okładkach książek, płyt oraz plakatach. Dłuższe formy ukazały się w magazynie „Kolektyw”. Jest również Stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska.

Magdalena Danaj w swoich pracach komentuje życie. Ostrymi i ironicznymi komiksowymi rysunkami dotyka współczesności, niełatwych stosunków damsko-męskich, problemów z seksualnością, międzyludzkich relacji i aktualnych zjawisk społecznych. Na pierwszy rzut oka są to lekkie grafiki w uproszczonej formie, ale "Porysunki" mają drugie dno.

Autorka nie stroni od odważnych tematów, a jej prace są cięte, lakoniczne i jednocześnie błyskotliwe. Jej sztuka z pozoru tylko „atakuje” rzeczywistość, karykaturuję ją i nieco wyśmiewa. Tak naprawdę rysunki te są wyrazem największej pasji, z jaką można przeżywać życie i wszelkie „codzienności”. To właśnie zauważanie życiowej ironii i pułapek, dotykanie ważnych spraw, odwaga mówienia o tym, co ludzkie, niekoniecznie ładne i dostojne, jest pasją odkrywania i rozumienia życia. O rzeczywistości i człowieku można mówić i „tworzyć’ z dystansem, przymrużeniem oka a jednocześnie bez ogródek i eufemizmów.

Magda Danaj ostrym i trafnym ostrzem komiksu wymierza cios życiu i rzeczywistości. Nie cios pełen agresji, goryczy i bólu, ale cios pokory i sprawiedliwości. W ten sposób odziera rzeczywistość ze złudzeń, znajdując wszystkie zawarte w niej paradoksy. Z uśmiechem na twarzy obnaża i prezentuje je światu. A my – odbiorcy, internauci, czytelnicy śmiejemy się z samych siebie. Może dlatego jest to tak przyjemne? Magdalena Danaj zatem z wielką pasją przeżywa życie i nadaje mu drugą naturę: komiksowego lustra, w którym może przejrzeć się cały świat.

(kurator: Małgorzata Tarkowska-Kochańska)


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-