Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Konferencja scenarzysty Najlepszych wrogów w Instytucie Francuskim


Dzisiaj - 4 maja - o godzinie 18:00 w Instytucie Francuskim w Polsce (Warszawa, ul. Widok 12) odbędzie się konferencja Jeana-Pierre’a Filiu (scenarzysta komiksu "Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853") "Świat arabski w kryzysie u progu Europy". Wstęp wolny i bezpłatny. Spotkanie prowadzone po francusku.
Jean-Pierre Filiu jest profesorem historii. Od 1980 roku regularnie odwiedza Syrię, kraj, w którym przez kilka lat mieszkał i którego zna język. W komiksie Najlepsi wrogowie (wyd. Kultura Gniewu), David B. i Jean-Pierre Filiu podejmują wyzwanie przedstawienia relacji pomiędzy Bliskim Wschodem a Stanami Zjednoczonymi. Przez wielką historię i drobne anegdoty autorzy starają się wyjaśnić to, co obecnie dzieje się w tym najbardziej zapalnym regionie świata.

Wstęp wolny i bezpłatny / Spotkanie po francusku

Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853

Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853Scenariusz: Jean-Pierre Filiu
Rysunki: David B.
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2013
Seria: Najlepsi wrogowie
Tytuł oryginału: Les Meilleurs ennemis: Première partie 1783/1953
Wydawca oryginału: Futuropolis
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 173 × 225 mm
Stron: 120
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-87-5


To właśnie Amerykanie po raz pierwszy nazwali berberyjskie tereny nad Morzem Śródziemnym„Bliskim Wschodem”. I to z tym regionem związała Stany Zjednoczone, od ich rewolucyjnych początków, przedziwna relacja oparta na fascynacji, konfrontacji i skomplikowanej współpracy.

Jean-Pierre Filiu, uznany francuski historyk i ekspert w sprawach Bliskiego Wschodu, oraz David B., jeden z największych współczesnych rysowników, autor m.in.„Rycerzy świętego Wita”, snują wspólnie opowieść pełną starć, dyplomatycznych intryg i zdrad. Ich komiks jest fascynującą historią trudnej współzależności dwóch odległych regionów rozpisaną od czasów Gilgamesza, przez epokę krucjat i kolonialnych podbojów do ery Eisenhowera. A gdzieś w tle zawsze jest złoto i ropa.

Dzięki sposobowi, w jaki opowiedziana jest ta historia, autorzy pomagają czytelnikowi lepiej zrozumieć skomplikowane i moralnie dwuznaczne relacje Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu.

Andrew A. Smith, "Scripps Howard News Service"

Świetnie napisana, pięknie narysowana, a przede wszystkim niezwykle wciągająca lekcja historii.

James Smart, „The Guardian”


[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853 Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853 Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853 Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853 Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853

[Ystad za institutfrancais.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-