baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Ciemna strona księżyca - spotkanie z Olgą Wróbel


We wtorek 28 kwietnia o godzinie 18.30 na Wydziale Polonistyki UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się spotkanie autorskie z Olgą Wróbel i dyskusję wokół komiksu "Ciemna strona księżyca". Organizatorem jest Koło Naukowe Literatury Kobiet UW.
Kolo Naukowe Literatury Kobiet UW serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Olgą Wróbel i dyskusję wokół komiksu "Ciemna strona księżyca"!

Olga Wróbel jest rysowniczką specjalizującą się przede wszystkim w komiksach i formach narracyjnych. W swoich pracach wykorzystuje tradycyjne techniki - tusz, akwarelę, markery. W 2012 roku wydała książkę "Ciemna strona księżyca"; stworzone przez nią komiksy można znaleźć w antologiach "Double Portrait", "Polski komiks kobiecy", "Złote pszczoły" czy "Lubiewo". Jest autorką bloga Odmiany masochizmu.

O „Ciemnej stronie księżyca” autorka pisze:

„Dziewięciomiesięczne oczekiwanie na dziecko. Czas, w którym wszystko się zmienia. Życie zyskuje nowy wymiar, a myśli zaczynają krążyć po orbicie rosnącego brzucha, zamiast kotłować się wokół kwestii jeszcze do niedawna ważnych, a teraz pozbawionych znaczenia. Okres, w którym kobieta fizycznie rozkwita, znajdując się przecież w stanie błogosławionym. 40 tygodni na ułożenie wewnętrznych demonów do snu i nawiązanie emocjonalnego kontaktu z przyszłym dzieckiem, podczas gdy szczęśliwa rodzina przynosi w darze owoce (bo to samo zdrowie), tłuste morskie ryby (bo wyjątkowo cenne dla rozwoju mózgu) i urocze ubranka (takie niewiarygodnie małe!).

Czy tak to sobie wyobrażacie? Ja pielęgnowałam taki obraz w głowie do 16 listopada 2011, kiedy to na teście pojawiły się klasyczne dwie kreski i okazało się, że oczywiście w prawdziwym życiu wszystko wygląda całkiem inaczej.

„Ciemna strona księżyca” to pamiętnik ciążowy, którego obiecałam sobie nie rysować, konfrontacja popkulturowych klisz, ludowych mądrości i zbiorowych wyobrażeń z moją codziennością trzech trymestrów, zbiór impresji ułożonych luźno w trzy rozdziały. To także mój prywatny manifest, głoszący, że prawdziwe zmiany nie mogą być narzucone z zewnątrz i nawet szykując się do najbardziej uniwersalnej roli świata, można nadal pisać własnoręcznie swoje kwestie.”

Podczas dyskusji chcemy poruszyć tematy dotyczące obecności kobiet w twórczości komiksowej oraz sposoby mówienia o ciąży i macierzyństwie w różnych mediach.

Osoby zainteresowane otrzymaniem materiałów prosimy o kontakt mailowy: literaturykobietuw@gmail.com

Wtorek 28 kwietnia godz. 18.30
Miejsce: Wydział Polonistyki UW, sala 45 (III piętro)

Link do bloga: odmianymasochizmu.blogspot.com

[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-