NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksowe spotkanie w ramach gdańskiego PRETEXTu


W piątek 24 kwietnia o godzinie 17:00 w ramach gdańskiego minifestiwalu artystycznego PRETEXT (Biblioteka Pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113) odbędzie się spotkanie "Co i jak opowiadają obrazki z tekstem? Komiks kontra Picture Book", w którym wezmą udział Jerzy Szyłak, Małgorzata Cackowska oraz Mateusz Skutnik. Spotkanie poprowadzi Przemysław Zawrotny.
Celem minifestiwalu jest przybliżenie i omówienie zjawisk, dla których literatura stała się pretekstem. Zaczynamy od komiksu i „picture book”, by pokazać, jak obraz współistnieje z tekstem, ale też w jaki sposób można opowiedzieć historię, nie używając słów. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie koncert, który udowodni, że teksty sprzed kilkuset lat mogą zainspirować twórców nowoczesnej muzyki elektronicznej. Kolejny dzień festiwalu, to poszukiwanie granicy pomiędzy fikcją literacką a prawdą historyczną. Przywołamy też Dantego i „Boską komedię”, a więc jeden z najważniejszych tekstów w całej historii literatury. Ostatnim wydarzeniem minifestiwalu PRETEXT będzie dyskusja z udziałem twórców łączących literaturę i muzykę, poetów grających w zespołach Towary Zastępcze i Kutabuk.Program Minifestiwalu PRETEXT:

Piątek – 24 kwietnia

17:00 – CO I JAK OPOWIADAJĄ OBRAZKI Z TEKSTEM? KOMIKS KONTRA PICTURE BOOK / Jerzy Szyłak, Małgorzata Cackowska, Mateusz Skutnik, prowadzenie - Przemysław Zawrotny


20:00 – JACASZEK: VERSES/PHRASES / Joanna Sobowiec-Jamioł: głos, Jacaszek: elektronika

Sobota – 25 kwietnia

15:00 – PRZYKŁADY FIKCJI LITERACKIEJ, KTÓRA WIELOKROTNIE POWTÓRZONA ZOSTAŁA UZNANA ZA PRAWDĘ HISTORYCZNĄ / doktowykład Natalii Klimczak

17:00 – DANTE W 750. ROCZNICĘ URODZIN / Jarosław Mikołajewski

19:00 – „PIOSENKA MUSI POSIADAĆ TEKST” - DYSKUSJA O POEZJI W MUZYCE / Michał Piotrowski, Artur Nowaczewski, Jakub Noga, prowadzenie - Borys Kossakowski

CO I JAK OPOWIADAJĄ OBRAZKI Z TEKSTEM? KOMIKS KONTRA PICTURE BOOK / Jerzy Szyłak, Małgorzata Cackowska, Mateusz Skutnik, Przemysław Zawrotny

Komiks jaki jest, każdy widzi. Ale czym jest picture book? W ostatnich latach termin ten zrobił zawrotną karierę. Czy jednak określane tym terminem utwory są innym gatunkiem narracji wizualnej niż znane i lubiane od dawna książki obrazkowe? Dyskusja będzie dotyczyła różnych form narracji wizualnej. Zastanowimy się, jak „działa” komiks, a jak picture book, skąd bierze się popularność tych gatunków artystycznych oraz dla kogo są przeznaczone opowieści obrazkowe.

Jerzy Szyłak – profesor Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyk literatury i komiksu, filmoznawca, scenarzysta komiksowy. Autor kilkunastu książek o kinie i komiksie.

Małgorzata Cackowska – adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się społecznymi i kulturowymi kontekstami edukacji, przede wszystkim w polu książki obrazkowej dla dzieci.

Mateusz Skutnik – absolwent Politechniki Gdańskiej, ceniony autor komiksów („Morfołaki”, „Rewolucje”, „Blaki”). Rysuje do scenariuszy własnych, a także współpracuje z innymi twórcami.

Przemysław Zawrotny – doktorant na Wydziale Filologicznym UG, w swojej pracy naukowej zajmuje się kulturą popularną: komiksem, muzyką rozrywkową, filmem.
JACASZEK: VERSES/PHRASES / Joanna Sobowiec-Jamioł: głos / Jacaszek: elektronika

W swoich projektach Jacaszek często odwołuje się do literatury, inspirując się współczesną i dawna poezją („Treny”, Glimmer, Rimbaud), ilustrując muzycznie fragmenty prozy („Bajki Robotów” Lema), czy wykorzystując sample ze starych słuchowisk dla dzieci (debiutancki album „Lo-Fi Stories”). Cykl VERSES/PHRASES, którego kolejną odsłonę Jacaszek zaprezentuje na festiwalu PRETEXT, jest kontynuacją tych eksperymentów. Teksty literackie zyskują tu rangę równorzędną z warstwą muzyczną, są deklamowane, śpiewane bądź wyświetlane. Na festiwalu Pretext Jacaszek wystąpi z sopranistką Joanną Sobowiec-Jamioł, prezentując muzykę inspirowaną szesnastowieczną poezją metafizyczną Roberta Herricka i „Trenami” Jana Kochanowskiego.


[Ystad za wbpg.org.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-