baner

NEWS

- Zapowiedzi

ZK o kulturze i rynku komiksu w Polsce


Premiera 20. numeru "Zeszytów Komiksowych" planowana jest jesienią 2015 roku. Tematem numeru są polska kultura komiksu i przemysł komiksowy w Polsce. Redakcja magazynu tradycyjnie prosi o nadsyłanie tekstów. Aleja Komiksu przyłącza się do tej prośby.
Drodzy Czytelnicy,

W ramach rodzimej refleksji nad komiksem wciąż dominuje spojrzenie tekstocentryczne. Nie należy wszakże uznawać tego stanu rzeczy za z gruntu zły, a rosnąca liczba publikacji poświęconych komiksowi na polskim – wciąż jeszcze peryferyjnym – rynku może tylko cieszyć. Niemiej jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że dyskusja o komiksie została w Polsce zdominowana przez debatę nad jego estetyką i formą, ewentualnie nad teoretycznymi rozważaniami w ramach wiedzy o komiksie, spychając na margines tematy nie mniej ważne dla tej dyscypliny, które sytuują się w obszarach wiedzy innego rodzaju.

Wciąż czekamy zatem na rodzimą socjologię i antropologię komiksu, na oficjalne włączenie komiksu w krąg zainteresowania dynamicznie rozwijających się nauk medioznawczych, wreszcie na pogłębione analizy dotyczące polityczności współczesnego komiksu oraz jego „przemysłowości” odkrywającej ekonomiczne fundamenty funkcjonowania rynku komiksowego w Polsce. I choć publikacje tego rodzaju już się w naszym kraju ukazywały – wystarczy wspomnieć Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku Jerzego Szyłaka czy Wyjście z getta Sebastiana Frąckiewicza – to jednak przypomnieć należy, iż badania dotyczące kulturowego czy ekonomicznego aspektu komiksu należy prowadzić w sposób ciągły, pamiętając o ekstremalnie szybkiej dynamice przemian, które zachodzą w tych obszarach.

Zapraszamy zatem autorów zainteresowanych ową kulturowo-ekonomiczną stroną komiksowej rzeczywistości do nadsyłania swych analiz i refleksji. W nadchodzącym numerze Zeszytów Komiksowych zamierzamy skupić się na kategorii odbiorcy komiksu w Polsce i organizowanych dla niego festiwalowych atrakcjach, na wydawnictwach w największym stopniu wyznaczających ramy funkcjonowania komercyjnego komiksu i ich spojrzeniu na nasz rynek, na zyskujących coraz większą popularność w Polsce aukcjach komiksu i ich miejscu w kontekście rodzimego rynku sztuki, wreszcie nad naukowym wymiarem refleksji nad komiksem w polskich realiach uniwersyteckich i jego znaczeniem dla polskiej humanistyki. Innymi słowy, chcielibyśmy podjąć refleksję na temat lokalnego „świata komiksu”, który – według Barta Beaty’ego – zawsze stanowi rezultat działania wielu społecznych i przemysłowych, a nie jedynie estetycznych, sił skupionych wokół opowieści obrazkowych.

Zapraszamy do współpracy!

Michał Błażejczyk, Michał Traczyk i Tomasz Żaglewski


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-