baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu


W czwartek 19 marca 2015 o godzinie 18:00 w Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (Grodzka 7-11) w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż wystawy "Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu". Wystawę będzie można oglądać do 21 czerwca 2015. Kuratorem jest Wojciech Łowicki.
Pierwsza w kraju ekspozycja poświęcona całej historii klasycznego komiksu polskiego obejmuje 80 lat od ukazania się przygód Marka Kolosa, pionierskiego komiksu z dymkami stworzonego przez polskich autorów. Wystawa opowiada o losach komiksu do dnia dzisiejszego. Na wernisażu słowo wstępne wygłosi znawca i kolekcjoner dr Tomasz Marciniak. Autorem wystawy jest popularyzator komiksu polskiego Wojtek Łowicki.

Wojtek Łowicki o wystawie: Polski komiks ma wiele do zaoferowania, a także przecież niemałą i wcale ciekawą historię. O tym właśnie opowie ekspozycja. Wykorzystamy najlepsze, czasem unikalne materiały podparte ciekawostkami i anegdotami związanymi z twórcami i pracą nad ich dziełami. Zdradzimy sekrety mistrzów (niekiedy ujawniane po raz pierwszy!). Pokażemy tę obrazkową sztukę na tle historii naszego kraju. Nie będzie można się nudzić bo za pomocą aranżacji wypełnionych oryginalnymi przedmiotami, gadżetami i elementami kultury i popkultury z minionych epok, przeniesiemy się wiele lat wstecz. Następnie wędrować będziemy poprzez całą epokę peerelu aż do współczesności.

Dla koneserów znajdą się nie lada atrakcje, oprócz oryginalnych plansz najznamienitszych mistrzów, m.in. Bogusława Polcha, Tadeusza Raczkiewicza, Tadeusza Baranowskiego, Szarloty Pawel-­Kroll, Papcia Chmiela, Janusza Christy, Marka Szyszko, Andrzeja Nowakowskiego, czy Przemysława Truścińskiego również prace legendy polskiego komiksu Jerzego Wróblewskiego, któremu poświęcony będzie cały rozdział wraz z zaaranżowanym warsztatem pracy, wypełnionym jego autentycznymi przyborami kreślarskimi udostępnionymi przez córkę Magdalenę Bochniak. Wyjątkowym eksponatem będzie szczególnie ważna, bo ostatnia, rysowana w dniu śmierci artysty w 1991 roku, nieukończona plansza komiksu My nigdy nie śpimy (do scenariusza Andrzeja Janickiego). Środowisko bydgoskotoruńskie również będzie ciekawie reprezentowane, a Piotr Wojciechowski (znany m.in. z toruńskiego AKT­u) wykonał specjalne komiksowe dekoracje.Inne cenne pamiątki to oryginalne przybory i szkice do Kajtka i Koka w kosmosie Janusza Christy oraz ocalała z czasów peerelu blacha drukarska, na której kopiowano w solidarnościowym podziemiu komiks Jacka Fedorowicza Solidarność – 500 pierwszych dni. Również, nie mniej wartościowe i unikalne są pierwsze wydania słynnych serii: Kapitan Kloss, Kapitan Żbik, Czterej pancerni, Tytus, Romek i A’Tomek oraz archiwalne numery gazet i czasopism. Znajdzie się też okazja by zrobić sobie pamiątkową fotografię z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem. Ci bohaterowie stworzeni przez Papcia Chmiela towarzyszyć nam będą i oprowadzać nas po całej historii polskiego komiksu.

Wystawa Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu
Kurator: Wojtek Łowicki
Wernisaż 19 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 19 marca do 21 czerwca 2015 roku
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy


[Ystad za news.o.p]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-