baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Gekiga - Komiks japoński 1945 - 1978


W niedzielę 8 marca w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26) odbędzie się otwarcie wystawy "Gekiga. Komiks japoński 1945 - 1978". Wystawa będzie czynna do 3 maja.
O wystawie:

Gekiga (jap. „dramatyczne obrazy”) to gatunek komiksu stworzony w Japonii po drugiej wojnie światowej przez Yoshihira Tatsumiego (ur. 1935), Masahika Matsumotę (1934–2005) i Osamu Tezukę (1928–1989).Wychowani na kolorowej, przedwojennej mandze młodzi artyści rysowali historie dla nastolatków, którzy tak jak oni zostali doświadczeni przez wojnę. Tworzone przez nich postaci, inaczej niż bohaterowie z ich dzieciństwa, są zwykłymi ludźmi, przeżywają dramatyczne przygody i żyją w zniszczonych miastach. Ta „alternatywna manga” zyskała ogromne zainteresowanie i od lat sześćdziesiątych XX wieku znacząco wpływa na twórczość artystów kultury popularnej. Wydawcy głównego nurtu, zwłaszcza mang dla młodych mężczyzn (seinen), zaadaptowali z gekigi jej realistyczny styl i treści przeznaczone dla dorosłych czytelników. Jej stylistyka wpłynęła również na takie gatunki mangi jak historyczna, erotyczna, thriller czy horror. Od wielu lat gekiga stanowi inspirację dla twórców mangi i anime, między innymi dla Hayao Miyazakiego, autora Spirited Away: W krainie Bogów. W ostatnich latach gekiga tłumaczona jest na wiele języków, zyskując fanów na całym świecie.

Wystawa w Muzeum Manggha prezentuje prace twórców gekigi od powstania gatunku aż do najsłynniejszych prac, takich jak Astro Boy.

Zapraszamy serdecznie!


[Ystad za manggha.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-