baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Otwarcie wystawy komiksowej w Sieradzu i prezentacja o historii komiksu


W czwartek 5 marca o godzinie 18:00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej imienia Władysława Broniewskiego w Sieradzu (Żwirki i Wigury 4) odbędzie się prezentacja multimedialna Tomasza Marciniaka "Historia komiksu", a po niej nastąpi otwarcie wystawy "Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce" (kurator Wojciech Łowicki). Wystawę można oglądać do 16 kwietnia.
Na spotkanie zapraszamy 5 marca br. o godz. 18.00 do naszej biblioteki. Po prezentacji nastąpi otwarcie wystawy "Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce", której kuratorem jest Wojciech Łowicki.

Dr Tomasz Marciniak, ur. 1966 r., wykładowca, pedagog społeczny i socjolog kultury, zajmujący się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi, głównie ormiańskimi, oraz kulturą masową (przede wszystkim komiksem). Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi (2010). Autor kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych nt. komiksu (oprócz wydawnictw zwartych,
czasopisma, m. in. AQQ, Krakers, Przekrój, Forum Akademickie, KKK, Zeszyty Komiksowe, Guliwer, Ryms!) i książki „Komiks w Polsce. Wartości i dokonania artystyczne w kontekście historii społecznej” (2014). Autor scenariuszy (m. in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz, Andrzeja Janickiego, Daniela Bauma) . Prezes tytularny Studio Komiks Polski sp. z o.o., pierwszego w Europie Wschodniej przedsięwzięcia zajmującego się wyłącznie komiksem (od 1991). Prelegent na wystawach z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego. W listopadzie-grudniu 2013 r. prowadził wykłady na tematy komiksowe na wrocławskiej ASP. Kolekcjoner, jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu. Współorganizator i współpomysłodawca projektów Komiks orbitalny. 540. rocznica urodzin Astronoma (2013) oraz DwuTakt: muzyka i komiks (2014). Posiadacz honorowego odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (czerwiec 2014).
[Ystad za pbp.sieradz.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-