baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa ilustracji Bartłomieja Belniaka: Poczet Królów Polski - Wersja obrazkowa


We wtorek 3 marca 2015 roku o godz. 17.00 w Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach (Rynek 1) odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji okołokomiksowych "Poczet Królów Polski. Wersja obrazkowa" autorstwa Bartłomieja Belniaka. Wystawę będzie można oglądać do 26 marca.
Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury – Janusz Zięba, Kierownik Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča – Krzysztof Szadkowski oraz autor ilustracji Bartłomiej Belniak serdecznie zapraszają na wystawę POCZET KRÓLÓW POLSKI wersja obrazkowa

Wernisaż w dniu 3 marca 2015 roku (wtorek), godz. 17.00
Wystawa czynna w dniach 3 - 26.03.2015 roku
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1

Realizacja pomysłu POCZTU WŁADCÓW POLSKI w wydaniu komiksowym rozpoczęła się pilotażową planszą z Mieszkiem I jesienią 2010 roku. Trochę jeszcze uczyliśmy się formuły serii plansz i dopracowywaliśmy szczegóły. W porozumieniu z Wydawnictwem „Sukurs” przyjęliśmy pewne stałe elementy cyklu, czyli główną postać przedstawianego władcy „otoczonego” obrazkami z opisami ważnych - chwalebnych lub godnych potępienia - wydarzeń z czasów jego panowania.Zamysłem naszym było stworzenie plansz o historii władców naszej Ojczyzny, przystępnych dla młodego czytelnika, stwarzających szansę poznania wydarzeń z przeszłości Polski w lekkiej formule opowieści komiksowej.

Przez okres 4 lat realizacji powstało łącznie 42 plansze, które zakończyła historia panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ukazywały się co miesiąc drukiem na łamach periodyków Wydawnictwa „Sukurs” („Biblioteka w szkole”, „Wszystko dla szkoły”).

Praca nad historią naszego kraju była prawdziwą przyjemnością i poza „regulaminowym” oddawaniem gotowych plansz, umożliwiła mnie osobiście przypomnienie i poznanie nowych faktów z przeszłości Polski.

Serdecznie dziękuję za współpracę i skuteczne zakończenie cyklu zespołowi Wydawnictwa „Sukurs”, w szczególności Katarzynie Świderskiej i Juliuszowi Wasilewskiemu.

Bartłomiej Belniak

Jedna z przykładowych plansz mających znaleźć się na wystawie.


[Ystad za dompolskoslowacki.eu]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-