baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa i premiera nowego zina Macieja Pałki


Jutro - w czwartek 19 lutego - o godzinie 20:00 w lubelskim Frutti di Mare (Czwartaków 4) odbędzie się wystawia i premiera nowego ZINa z pracami (między innymi) Macieja Pałki. Więcej szczegółów w rozwinięciu newsa.
Była fotografia, była poezja, były ilustracje. Było dużo, dużo, dużo więcej. Więc czego dotychczas u nas nie było? Komiksu! Tego wspaniałego medium, które w Polsce wciąż traktowane jest po macoszemu. A przecież daje tyle możliwości, tyle niekończącej się, nieustającej, niewyczerpanej, nieporównywalnej FRAJDY. Najwyższy czas to zmienić. W świat kadrów, dymków i wszelakich onomatopei (bum, łubudu, gashung, spadadada) wprowadzi nas MACIEJ PAŁKA na premierze pierwszego numeru ZINA KOMIKSOWEGO.

„A co to jest zin?” – pyta nieśmiało siedmioletnia Zosia. Zosiu, na jakim świecie ty żyjesz?!

Ziny – cytując Macieja Pałkę, to samizdaty pachnące świeżym tonerem xero, o wnętrzu wypełnionym undergroundem szuflady. Brzydkie, głupie, zaangażowane społecznie (albo nie). Proste i prostackie, banalne i czasami zabawne. Powidoki niezrealizowanych ambicji, szkice, lapidaria, ślepe zaułki.

Wspaniała sprawa.

„Czy Maciej Pałka jest kosmonautką?” – pada pytanie od Tomeczka (lat dziewięć). Do cholery, dzieci, co z wami jest nie tak?

Maciej Pałka to lubelski ilustrator, animator kultury komiksowej, pasjonat gier i powieści graficznych. Twórca znanego w środowisku komiksowym memu „plecy konia”. Trochę autobiografii: „Kilkanaście lat temu wydawałem art-zina i przez długi czas mozolnej ewolucji do komiksowego profesjonalisty na etacie umknęła mi frajda płynąca z gestu, jakim w swojej istocie jest zin. Od czasu, gdy prowadząc warsztaty komiksowe z dzieciakami zaczęliśmy wydawać własnoręcznie kleconą gazetkę zakiełkowała mi myśl, aby wrócić do edytorskiej piaskownicy i w 2015 roku realizować swoje autorskie projekty w formie ultra pokornej – xero, zszywki, homeopatyczna ilość egzemplarzy, dystrybucja dla wtajemniczonych”.

Żebyście tak jak Maciej mieli szansę wsiąknąć w świat komiksu zapraszamy serdecznie na release party pierwszego numeru "Zina komiksowego" - antologii komiksów o seksie, narkotykach i rock&rollu. Frutti di Mare wypełni się planszami, które przyswoicie, przetrawicie, obejrzycie, a także, o czym zapewniamy, docenicie. Wystawie towarzyszyć będzie nostalgiczno-grunge’owa oprawa w wykonaniu xBladego, co by o pustym uchu sztuki nie chłonąć.

Do zobaczenia 19 lutego!

Stay tuned.
Zin komiksowy #01 Zima 2015

Zin komiksowy #01 ZimaScenariusz: Maciej Pałka, Anna Krztoń, Bartosz Sztybor, Tomasz Pstrągowski
Rysunki: Maciej Pałka, Anna Krztoń
Okładka: Tomasz Maped
Data wydania: 19 Luty 2015
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 52
Cena: 10 zł
Wydawnictwo: SKAŁA/PAŁA


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-