baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe z autorkami antologii Złote Pszczoły


Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (ul. Anielewicza 6) zaprasza na dwudniowe bezpłatne warsztaty z autorkami antologii "Złote pszczoły" - Moniką Powalisz i Olgą Wróbel - na temat komiksu jako formy mówienia o historii. Zajęcia odbędą się 14 oraz 21 lutego 2015 w godzinach 12-17. Termin wysyłania zgłoszeń mija dzisiaj o 15:00.
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na dwudniowe bezpłatne warsztaty z autorkami antologii "Złote pszczoły" na temat komiksu jako formy mówienia o historii. Zajęcia odbędą się 14 oraz 21 lutego 2015 w Warszawie.

Na warsztatach podejmiemy próbę wizualnego uchwycenia historii związanych z wydarzeniami wojennymi w Warszawie, śladami, jakie zostawiły w przestrzeni miasta oraz wyobraźni jego mieszkańców.

W pierwszym dniu warsztatów, prowadzonym przez Monikę Powalisz, dowiemy się jak wygląda praca nad przygotowaniem scenariuszy komiksów i poznamy ciekawe przykłady komiksów podejmujących temat historii Żydów polskich. W drugim dniu zajęć spróbujemy stworzyć plansze komiksów – będziemy pracować pod okiem rysowniczki Olgi Wróbel.

Do udziału zapraszamy dorosłych i młodzież – zarówno osoby, które już próbowały rysować i pisać scenariusze komiksów, jak i osoby, dla których będzie to pierwszy krok w tym kierunku.

Warsztaty poprowadzą:

Monika Powalisz
– tworzeniem scenariuszy komiksowych zajmuje się od 2007 roku, kiedy wraz z Tymkiem Jezierskim wygrała konkurs na najlepszy komiks poświęcony Powstaniu Warszawskiemu („Ostatni Koncert”). Rok później wydała wraz z nim „Płaszcz Ajewskiego”. Jej historię o ostatnich godzinach życia Chopina można znaleźć w antologii „Chopin. New romantic”. W 2012 roku ukazała się antologia „Złote Pszczoły” poświęcona postaciom Żydów warszawskich. W zeszłym roku opublikowała komiks towarzyszący wystawie w Muzeum Narodowym „Masoneria. Pro publico bono” oraz „Przypadek Alvareza” („Stwórz sobie państwo” – katalog wystawy w BWA Zielona Góra).

Olga Wróbel
- z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu muzealniczka, z zamiłowania rysowniczka komiksów i felietonistka, głównie literacka. Prowadzi dwa blogi: "Odmiany masochizmu" i "Kurzojady".

14 lutego (cz. 1), 21 lutego (cz. 2), godz. 12.00–17.00, wstęp wolny.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania tutaj: http://www.polin.pl/pl/system/files/attachments/formularz_pamiec_w_komiksie.docx) i wysłać go na adres mwaszczuk@polin.pl (tel. 22 47 10 377) do 6 lutego do godz. 15.00. O przesłanie formularzy prosimy osoby, które mogą wziąć udział w obu dniach zajęć.

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów

Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia KomiksówScenariusz: Monika Powalisz
Rysunki: Zofia Dzierżawska, Olga Wróbel, Malwina Konopacka, Agata Nowicka, Joanna Jurczak, Anna Czarnota
Publicystyka: Bella Szwarcman-Czarnota, Kamil Kijek
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2011
Druk: cz.b/kolor
Oprawa: miękka
Format: 17x22 cm
Stron: 96
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
ISBN: 978-83-915000-0-2
Nakład: 1200 egz


"Złote pszczoły" - scen.Monika Powalisz, rys.Zofia Dzierżawska
"Przemiana" - scen.Monika Powalisz, rys.Olga Wróbel
"Luksusowe duo" - scen.Monika Powalisz, rys.Joanna Jurczak
"Kłosy między kartkami" - scen.Monika Powalisz, rys.Malwina Konopacka
"Dziewczyna z fotografii" - scen.Monika Powalisz, rys.Agata Nowicka
"Lotem czajki" - scen.Monika Powalisz, rys.Anna Czarnota


Przykładowe plansze:
Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów Złote Pszczoły - Żydzi Międzywojennej Warszawy. Antologia Komiksów
[Ystad za polin.pl, Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-