NEWS

- Ukazały się

Praga Gada. O wojnie!


Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym czytaniu antologii komiksowej "Praga Gada. O wojnie!". Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej publikacji, oraz 12 przykładowymi planszami (po jednej od każdego rysownika).
Powstał komiks o warszawskiej Pradze w czasach II wojny światowej. Relacje mieszkańców pamiętających tamte wydarzenia zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy, m.in. Przemysław Trust Truściński, Michał Śledziński, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval i Konstantin Komardin.

Na komiks "Praga Gada. O wojnie" składa się 11 opowieści – większość dotyczy II wojny światowej, choć przedstawiono także historie z okresu po 1945 r., opowiadające o powrocie do Polski repatriantów ze Wschodu.

Publikację zilustrowali znani rysownicy z Polski i zagranicy: Michał Śledziński, Maciej Szymanowicz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Trust Truściński oraz Alberto Pagliaro z Włoch, Tony Sandoval z Meksyku i Konstantin Komardin z Rosji. Do komiksu dołączono także najlepsze obrazkowe adaptacje wspomnień prażan, wyłonione w drodze konkursu.

Podczas wywiadów z seniorami z warszawskiej Pragi okazało się, że zdecydowaną większość relacji stanowią wspomnienia z czasów II wojny światowej - na ten okres nałożyło się ich dzieciństwo [...]. Wojna jawi się w tych opowieściach w bardzo osobisty sposób, inny niż na kartach podręczników do historii" - tłumaczył Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i współtwórca Fundacji Animacja, która wydała publikację.

"Nie jest to jednak komiks stricte historyczny, ilustrowana wykładnia polityki historycznej, ale antropologiczny" - mówił Olszewski. Jego zadaniem – wyjaśnił – jest oddanie klimatu życia codziennego mieszkańców Pragi, okupowanej przez wojska niemieckie, a potem sowieckie. "Nie zabrakło także, tak bliskich dziecięcemu widzeniu świata, elementów fantastycznych i symbolicznych".
Rysunek z komiksu Krzysztofa Ostrowskiego ze zbioru "Praga gada. O wojnie!"

Jak podkreślił, II wojna światowa doświadczyła mieszkańców prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy w szczególny sposób:

Praga w 25 proc. została zniszczona przez wojnę, była oszpecona lejami po bombach, zasiekami, bunkrami. Na ulicach znajdowały się ludzkie zwłoki, wokół panował głód i strach. Działania wojenne także miały miejsce, choć nie w takim natężeniu, jak w przypadku lewobrzeżnej Warszawy. Wisła była naturalną granicą, przez którą zszokowani prażanie obserwowali bombardowania m.in. podczas powstania warszawskiego" - opowiadał Olszewski.

Komiks powstał w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada", realizowanego od 2010 r. przez Fundację Animacja. W jego ramach zbierane są ustne wspomnienia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy. Do tej pory zarejestrowano blisko 500 godzin rozmów z praskimi seniorami.

Szukamy takich miejsc, w których ‘z dziada pradziada’ żyją autentyczni warszawiacy, pamiętający stolicę m.in. z czasów wojny" – wyjaśnił Olszewski.
Komiks "Praga Gada. O wojnie!" będzie bezpłatny i dystrybuowany poprzez konkursy w internecie, na imprezach Fundacji Animacja, oraz co najważniejsze jako gratisowy dodatek do albumu "Praga Gada. O pokoju", który można będzie dotować na polakpotrafi.pl, zyskując pewność otrzymania kompletu tych ekskluzywnie wydanych albumów.


"To najbardziej profesjonalnie wydana antologia z jaką się spotkałem na polskim rynku komiksowym. I pierwszy raz historie Polaków rysują obcokrajowcy. Świetny pomysł. Wart kontynuacji."
Krzysztof Ostrowski
Praga Gada #1: O wojnie!

Praga Gada #1: O wojnie!Scenariusz: Paweł Timofiejuk, Monika Golińska, Przemysław J. Olszewski, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Krzysztof Ostrowski, Konstantyn Komardin, Krzysztof Budziejewski, Paweł Piechnik, Przemysław Truściński, Leszek Goliński, Maciej Szymanowicz, Mateusz Suchecki, Michał Śledziński
Rysunki: Przemysław J. Olszewski, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Krzysztof Ostrowski, Konstantyn Komardin, Krzysztof Budziejewski, Paweł Piechnik, Przemysław Truściński, Leszek Goliński, Maciej Szymanowicz, Mateusz Suchecki, Michał Śledziński
Okładka: Przemysław J. Olszewski
Publicystyka: Przemysław J. Olszewski
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2013
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4+
Stron: 96
Cena: bezpłatny, jako gratisowy dodatek do albumu "Praga Gada. O pokoju"
Wydawnictwo: Fundacja Animacja
ISBN: 978-83-64293-00-9


Prapoczątek - Przemysław J. Olszewski
Praga wojenna - Przemysław J. Olszewski
Kominiarz - Przemysław J. Olszewski / Alberto Pagliaro
Życie to nie bajka - Paweł Timofiejuk / Tony Sandoval
Moja mama nioska - Przemysław J. Olszewski / Krzysztof Ostrowski
Bitwa na wodę - Paweł Timofiejuk / Konstantyn Komardin
Drut pod œśniegiem - Krzysztof Budziejewski
Twarz ze Wschodniego - Paweł Piechnik
Ford T - Paweł Timofiejuk / Przemysław Truœściński
Bimber - Monika Golińska / Leszek Goliński
Matka Boska Stasinowska - Przemysław J. Olszewski / Maciej Szymanowicz
Latające krowy - Mateusz Suchecki
ŒŚwinka ministra - Paweł Timofiejuk / Michał ŒŚledziński

Przykładowe plansze:
Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie! Praga Gada #1: O wojnie!

[Ystad za culture.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-