baner

NEWS

- Zapowiedzi

Kieszenie pełne czereśni


W październiku 2013 swoją oficjalną premierę będzie miał komiks "Kieszenie pełne czereśni", stworzony przez uczniów Zespołu Szkół w Dobrym Mieście w ramach projektu profilaktycznego pod tą samą nazwą. Sześć niezależnych od siebie historii opowiada o codziennych zagrożeniach czyhających na młodych ludzi: o alkoholu, narkotykach, gwałtach, przemocy, wreszcie - uzależnieniu od serwisów społecznościowych. Z tą ostatnią historią ("Słit na fejsie") można się zapoznać w rozwinięciu newsa.
Zespół Szkół w Dobrym Mieście wydał książkę. To pierwszy komiks w historii szkoły.
Kieszenie pełne czereśni to komiks stworzony w Zespole Szkół w Dobrym Mieście
w ramach projektu profilaktycznego pod tą samą nazwą. Projekt został w czerwcu wyróżniony nagrodą Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.– Dostaliśmy nagrodę tak naprawdę jeszcze zanim komiks był ukończony – śmieje się Maria Pudłowska, pedagog szkolny. – Gotowe były wówczas tylko 3 z sześciu historii, a nasza praca i tak została już doceniona! Dopiero teraz, gdy wydawnictwo jest ukończone, efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania!!!
Książka zostanie uzupełniona grą planszową, która w warstwie plastycznej
i zastosowanej poetyce odpowiada komiksowym opowiadaniom. Projekt profilaktyczny zakłada, że w czasie interaktywnego spektaklu, uczniowie będą toczyć rozgrywkę, decydować o zakończeniu (pozytywnym lub negatywnym) komiksowych historyjek wyświetlanych w postaci pokazu slajdów na ekranie i dyskutować o… konsekwencjach podjętych decyzji.
– Ale to wszystko dopiero w październiku. Na razie ruszyła akcja promocyjna. Przygotowujemy się dopiero do premiery, po której komiks wraz z grą trafi do wszystkich szkół w okolicy – mówi Andrzej Wonia dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. – Nie da się ukryć, że jesteśmy pierwszą szkołą, która porwała się na takie dzieło… Warto chyba podkreślić, że książka od początku do końca została stworzona przez amatorów.
– Do zdjęć, które robiły dwie uczennice, pozowało aż 15 osób – wyjaśnia Barbara Kożuszko, wychowawca klasy zaangażowanej w powstanie projektu. – To właśnie młodzież zadecydowała o wyborze miejsc i wnętrz, które stanowiły tło opowiadań.
Fotografie zostały potem zamienione na komiksowe obrazki, opracowane i opatrzone dymkami. W ten sposób powstało sześć intrygujących, miejscami szokujących, ale i bardzo zabawnych historyjek. Ostateczny szlif dialogom nadał cały zespół twórców.
– Książkę udało nam się wydać na fantastycznym kredowym papierze w postaci zeszytu. Włącznie z opiekunami zespół pracujący nad publikacja to aż 20 osób! Informacje o projekcie oraz wybrane strony z komiksu można znaleźć na naszej stronie www.zsdm.edu.pl lub profilu Kieszenie pełne czereśni na Facebooku – uzupełnia dyrektor. – Trudno w to uwierzyć, ale choć do oficjalnej premiery jest jeszcze miesiąc, komiks cieszy się już ogromnym zainteresowaniem.
– Udało mi skontaktować się z Krzysztofem Grabowskim z zespołu Pidżama Porno – Arkadiusz Wyrzykowski nie kryje zadowolenia. – Grabaż okazał się osobą otwartą i chętną do współpracy. Najpierw w rozmowie telefonicznej, a później e-mailowo pozwolił nam na wykorzystanie piosenki Twoja generacja do promowania naszego komiksu. Tytuł całego projektu jest tak naprawdę cytatem z jego utworu.
Na razie trwa akcja promocyjna: pojawiły się plakaty, informacje w Internecie, duży banner na ulicach miasta. Uroczysta premiera w październiku.


Kieszenie pełne czereśni

Kieszenie pełne czereśniAutor: Maria Pudłowska, Barbara Kożuszko, Arkadiusz Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2013
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 64
Cena: 5 zł
Wydawnictwo: Zespół Szkół w Dobrym Mieście

Przykładowe plansze:
Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni
[Ystad za informacją prasową; II]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-