baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

90. urodziny Papcia Chmiela


W sobotę, 8 czerwca o godzinie 12:00 w nowej księgarni Matras w Warszawie przy Al. Solidarności 113 odbędzie się spotkanie z Papciem Chmielem, autorem komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, na których wychowało się wiele pokoleń Polaków. Z okazji 90. urodzin Papcia Chmiela wydawca - Prószyński i S-ka - wraz z księgarnią przygotowali wiele atrakcji.
W sobotę, 8 czerwca o godzinie 12.00 w nowej księgarni Matras w Warszawie przy Al. Solidarności 113 odbędzie się spotkanie z Papciem Chmielem, autorem komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, na których wychowało się wiele pokoleń Polaków. Z okazji 90. urodzin Papcia Chmiela wspólnie z księgarnią Matras przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Pretekstem do spotkania z czytelnikami jest nie tylko nowy album z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka – „Tytus, Romek i A’Tomek w wojnie o niepodległość Ameryki” - ale przede wszystkim wspaniały jubileusz – 90. urodziny Papcia Chmiela, które przypadają 7 czerwca. W programie m.in. rozmowa z Autorem, podpisywanie książek i urodzinowy tort. Spotkanie poprowadzi Magda Walusiak.Spotkanie z Papciem Chmielem w Matrasie będzie także wspaniałą okazją do zdobycia autografu na wybranym przez siebie komiksie. Na miejscu dostępne będą:

„Tytus, Romek i A’Tomek w bitwie grunwaldzkiej 1410 roku”
„Tytus, Romek i A’Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 roku”
„Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944”
„Tytus, Romek i A’Tomek w odsieczy wiedeńskiej 1683”

oraz najnowszy, piąty już, album historyczny przygód Tytusa, Romka i A’Tomka „Tytus, Romek i A’Tomek w wojnie o niepodległość Ameryki”.

W najnowszym tytule Papcio Chmiel ponownie zaskoczy swoich czytelników. Mistrz polskiego komiksu wysyła tym razem swoich bohaterów do Akademii Szlacheckiego Korpusu Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej. Kultowa postać Tytusa staje ramię w ramię z generałem Tadeuszem Kościuszką i Kazimierzem Pułaskim, by razem walczyć o niepodległość Ameryki. Autor nakreślił wojnę z właściwym sobie dystansem i humorem, zatem ofiar nie będzie. Nowy komiks zawiera 39 premierowych, kolorowych plansz pełnych przygód naszych kultowych bohaterów.

Henryk Jerzy Chmielewski (znany z komiksów o Tytusie Romku i A’Tomku jako Papcio Chmiel) to najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów. Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników. W 2012 roku Tytus obchodził 55. urodziny!

Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego). Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu. Nadal mieszka i pracuje w Warszawie. Czytelnicy, którzy wychowali się na jego twórczości, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ulubionych bohaterów dzieciństwa.

[Ystad za proszynski.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-