baner

NEWS

- Ukazały się

Uwaga Remanent! - 07: Ziemia Prudnicka w komiksie


ziemieprudnickateaserW sierpniu tego roku nakładem Starostwa Powiatowego w Prudniku ukazał się komiks "Ziemia Prudnicka narysowana - Pogranicze polsko-czeskie w komiksie" (autor Grzegorz Weigt). Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów.

Nawet uważnemu obserwatorowi i kolekcjonerowi komiksów nie zawsze uda się wychwycić na bieżąco wszystkie komiksowe premiery. Dlatego w nieregularnych newsach zatytułowanych "Uwaga Remanent!" będziemy zamieszczać informację o komiksach, o których z jakiegoś powodu nie wspomnieliśmy wcześniej na naszym portalu.

Ziemia Prudnicka narysowana - Pogranicze polsko-czeskie w komiksie

Ziemia Prudnicka narysowana - Pogranicze polsko-czeskie w komiksie
Scenariusz: Grzegorz Weigt
Rysunki: Grzegorz Weigt
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2012
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 90
Wydawnictwo: Starostwo powiatowe w Prudniku
ISBN: 978-83-61419-22-8
Nakład: 2.000 egz

Autor w zabawny sposób ukazał dzieje, legendy oraz fakty z życia Ziemi Prudnickiej. Komiks doskonale oddaje klimat tamtych czasów, przedstawiając w bajkowy sposób wydarzenia, miejsca i sceny, których znaczenie odcisnęło się na kartach tutejszej historii.
Komiks powstał z inicjatywy autora oraz Starosty Prudnickiego Radosława Roszkowskiego w ramach projektu „Euroregionalne dziedzictwo kultury” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa 10% w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”.
Ziemia prudnicka narysowana, czyli pogranicze polsko - czeskie w komiksie. To tytuł dość grubej książki, wydanej właśnie przez powiat prudnicki. Seria narysowanych historyjek zaczyna się legendami o powstaniu góry Pradziad, najwyższego szczytu w Jesenikach czy o niedźwiedziu z Głogówka.

Potem są rozdziały o dziejach regionu - założeniu Prudnika przez czeskiego rycerza Woka, pobycie króla Jana Kazimierza w Głogówku w czasie szwedzkiego potopu, o przemysłowym rozwoju włókiennictwa w XIX wieku.

Autor książki - prudnicki rysownik i dziennikarz Grzegorz Weigt sięga do czasów najnowszych. Opisuje np. mecz rozegrany w 1945 roku między żołnierzami z radzieckiego garnizonu i prudnickim klubem sportowym Pogoń.

Całkiem współczesna jest historia ojca Antoniego Dudka, franciszkanina, który w Prudniku zbudował replikę łodzi z czasów Chrystusa. Wśród postaci historycznych pojawiają się współcześni działacze lokalnych społeczności - Róża Zgorzelska, szefowa Mniejszości Niemieckiej w gminie Głogówek, Eryk Murlowski i jego klub monocyklistów z Chrzelic, prudniccy poeci.


[Ystad za nto.pl]

Tagi

Uwaga Remanent


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-