baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

„Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła”


mokJZOd 4 do 29 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzebiu-Zdroju będzie można oglądać wystawę „Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła”, na której zostaną zaprezentowane nie tylko oryginalne plansze Janusza Christy, ale także jego przybory kreślarskie, którymi rysował komiksy. Kuratorem wystawy jest Wojciech Łowicki.
„Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła”

Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzebiu-Zdroju.

Od 4 do 29 czerwca. Al. Piłsudskiego 27. Od poniedziałku do piątku, od godz. 8. do 20.

Wstęp wolny!

Któż ich nie zna? Od 40 już lat bawią nas i zadziwiają swoimi przygodami. Są to, obok Tytusa, Romka i A'Tomka, najpopularniejsi bohaterowie polskiego komiksu. Kajko i Kokosz to nasi słowiańscy przodkowie. Woje, broniący swojego rodzinnego grodu. A autor, Janusz Christa, nieżyjący już rysownik i scenarzysta, wspaniale oddaje klimat tamtych, starożytnych czasów. Również, z lubością, wrysowuje w kadry aluzje do naszej współczesności. Odnajdziemy odnośniki do wielu polskich cech narodowych, nie zawsze tych pozytywnych… Bo Christa to nie tylko bystry obserwator, to także satyryk, który chłoszcze nasze przywary i niedoskonałości. Śmieje się z wiary w gusła, zabobony, ale jednocześnie chwali naszą słynną w świecie gościnność i spryt. Tacy też są jego bohaterowie. Nie odczuwamy, aby byli tylko papierowi, choć osadzeni na stronicach komiksu. Zdają się być postaciami z krwi i kości. Scharakteryzowani perfekcyjnie i konsekwentnie. Wiemy, że zawsze można liczyć na pomoc ze strony Kajka, choćby nie wiem jak beznadziejna była sprawa. Kokosz nigdy nie odmówi poczęstunku, Kapral zawsze będzie podlizywał się Hegemonowi, a ów Hegemon do końca swoich dni snuć będzie kolejne spiski…

Na ekspozycji obejrzymy oryginalne prace artysty. Dla miłośników jego twórczości super niespodzianka: epizod „Koncert Kaprala” w całości! Publicznie pokazywany po raz pierwszy. Wielką atrakcją będą też oryginalne przybory kreślarskie, których używał do rysowania komiksów. Zaprezentowane materiały pochodzą ze zbiorów prywatnych (m.in. dr Tomasza Marciniaka, którego wykład na temat komiksów o Kajku i Kokoszu planowany jest na 21 czerwca w MOK Jastrzębie-Zdrój) i archiwum rodzinnego autora. Oryginalne plansze udostępniła wnuczka, Paulina Christa.



Przenieśmy się zatem w czasie w dość odległą przeszłość, kiedy to słowiańską krainę pokrywała nieprzenikniona puszcza pełna dzikiego zwierza, a na jej obrzeżach żyli mieszkańcy grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, a strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza…


Wojciech Łowicki, autor cyklu, kurator wystawy


Szkic_Janusza_Christy

szkic Janusza Christy


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-