baner

NEWS

- Rozmaitości

Kaczor Donald dwutygodnikiem


Egmont - logoPo 18 latach na rynku jako tygodnik magazyn "Kaczor Donald" będzie ukazywał się dwa razy w miesiącu. Cena nie zmieni się.
Kaczor Donald dwutygodnikiem i już pełnoletni!

Kaczor Donald (Egmont Polska) to najstarszy dziecięcy magazyn komiksowy na polskim rynku, wydawany na licencji firmy Disney. Od numeru 15. zmienia cykl wydawniczy z tygodniowego na dwutygodniowy. Pierwszy numer w nowej formule od 11 kwietnia br. na rynku, a już 28 kwietnia najzabawniejsze pismo świata skończy 18 lat.

Cena magazynu nie ulega zmianie - 6,99 PLN.

Najzabawniejsze pismo świata kierowane jest do czytelników w wieku 7-12 lat, ze wskazaniem na chłopców. Każdy numer zawiera kilkadziesiąt kipiących humorem stron komiksu o przygodach Donalda, Sknerusa, Myszki Miki i Goofiego, a także łamigłówki, porady, konkursy i inteligentne zabawy słowne. Prezentuje klasyczne komiksy disnejowskie mistrzów - Carla Barksa, Dona Rosy, Vicara, a także współcześnie rysowane opowieści tworzone przez artystów z całego świata. Ich siłą są humor, wartka akcja, zaskakujące puenty, grupa różnorodnych bohaterów i doskonały przekład. Popularnością cieszą się również żarty i oryginalne prezenty „kaczorowe” dołączane do magazynu - zabawki, gadżety do robienia kawałów, gry.

Pismo wydawane jest przez Egmont od 28. kwietnia 1994 roku (od 1996 jako tygodnik). Wtedy było pionierskim na polskim rynku, nowoczesnym magazynem komiksowym i zdobyło rekordową popularność (ze sprzedażami sięgającymi niemal 300 000 egz.). Przez następne kilkanaście lat „Kaczor Donald” był liderem rynku prasy dziecięcej i jedynym dziecięcym tygodnikiem. Towarzyszą mu inne pisma i serie wydawnicze z komiksami z Kaczogrodu – „Gigant poleca”, „Megagiga”, „Gigant Mamut”, „Miki Max”.

Spadek sprzedaży pisma w ostatnich latach sprawił, że wydawca zdecydował się zmienić częstotliwość wydawania na dwutygodniową – co i tak będzie wyjątkiem na polskim rynku prasy dziecięcej, na którym funkcjonują miesięczniki i dwumiesięczniki.

W najnowszym numerze jak zwykle świetny komiks numeru – „Obsługiwałem swojego kuzyna”, a także zakręcona historia pochodzenia roweru. Do pisma dołączono również prezent – rozkładany miecz laserowy o długości 45 cm długości.


Kaczor_Donald_nr15_2012

okładka dwutygodnika "Kaczor Donald"


Fakty z historii pisma w Polsce
Tygodnik KACZOR DONALD i inne komiksy z KACZOGRODU

1991 – w polskich kioskach pojawiają się dwa miesięczniki DONALD DUCK i MICKEY MOUSE. Mają po 32 komiksowe strony i nie zawierają żadnych prezentów.
1992 – zaczyna ukazywać się KOMIKS GIGANT, od roku 2001 pod tytułem GIGANT POLECA. Od 1997 roku dwumiesięcznik, obecnie ukazuje się 13 razy w roku.
1993 – DONALD DUCK zostaje zamknięty, a pismo MICKEY MOUSE staje się dwutygodnikiem. W wielu numerach pojawiają się papierowe dodatki – plakaty, zestawy łamigłówek, gry.
1994 –28. kwietnia (w miejsce MICKEY MOUSE) pojawia się nowy dwutygodnik KACZOR DONALD. Pismo składa się z 48 stron, do każdego numeru dołączona jest dodatkowy prezent. Pierwszą akcją na łamach KD jest wielki konkurs „Giełda Kaczogrodu”.
1997 – KACZOR DONALD od numeru 13. staje się tygodnikiem.
1999 – numer 10. osiągnął największą sprzedaż w historii pisma, ponad 289 000 egzemplarzy.
1999 – do kiosków trafia łamigłówkowy MIKI MAX, początkowo ukazuje się nieregularnie, obecnie jako kwartalnik.
2006 – do kiosków trafia kwartalnik MEGA GIGA, którego każdy numer zawiera tematyczny zbiór komiksów (np. samuraje, starożytność, piłka nożna)
2009 – ukazuje się pierwszy numer kwartalnika MAMUT GIGANT, najgrubszego komiksu Polsce o objętości 512 stron.
2011 – tygodnik KACZOR DONALD jest jedynym tygodnikiem dziecięcym w Polsce. Co tydzień sprzedawał średnio ok. 27 000 egzemplarzy (dane własne wydawcy).

Od roku 1995 pismem zarządza Tomasz Kołodziejczak, od wielu lat głównym tłumaczem komiksów kaczogrodzkich jest Jacek Drewnowski, a obecnym redaktorem prowadzącym – Grzegorz Rutke.

Egmont



[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

radef1 -

W Danii sprzedaż ich "Anders And" (pol. Kaczor Donald) jest niewiele wyższa od polskiej, lecz w Danii ich tygodnik może się sprzedawać w tysiącu egzemplarzy i tak będzie to tygodnik, ponieważ w Danii jest siedziba Egmontu i to jest główny magazyn.

Ystad -

qwerty pisze:w 1991 zaczal wychodzic tez "donald i spółka", ktory wychodzil jakies dwa lata. kieszonkowy format jak gigant lecz o wiele mniej stron. w tym samym roku egmont wydal tez dwa (?) albumy "kaczor donald i wehikuł czasu", wydane w stylu ówczesnego asterixa. to tyle co wiem czego brakuje :)



numer 42 Donald i Spółka wyszedł w 1994 (35 był już w 1994), więc deko dłużej niż dwa lata ;)

w międzyczasie wychodziło mnóstwo różnych grubszych i chudszych wydań specjalnych itp itd

qwerty -

pamietam jeszcze, ze pierwsze zeszyty mickey mouse i donald duck kupowalem w pewexie :D, bo w moim miescie ich w kioskach jeszcze nie bylo hehe.

qwerty -

w 1991 zaczal wychodzic tez "donald i spółka", ktory wychodzil jakies dwa lata. kieszonkowy format jak gigant lecz o wiele mniej stron. w tym samym roku egmont wydal tez dwa (?) albumy "kaczor donald i wehikuł czasu", wydane w stylu ówczesnego asterixa. to tyle co wiem czego brakuje :)