baner

Komiks

Piątka

Piątka

Scenariusz: Artur Piotrowski, Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk
Rysunki: Wojciech Nawrot
Data wydania: Maj 2010
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 40
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Artur Piotrowski Films, Zin Zin Press
ISBN: 978-83-929969-1-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Jest to opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium Księży Salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Szybko, po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski przemianowanej na Warthegau (Kraj Warty), podjęli działalność konspiracyjną. Za nią właśnie zostali oni aresztowani i, przechodząc szlak ciężkich więzień, ostatecznie zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie.

Podczas pobytu w obozach Piątka dała niezwykłe świadectwo dojrzałej wiary zaszczepionej w domach rodzinnych i wśród salezjanów. Zachowało się ono
w pieczołowicie przechowywanych dokumentach i wspomnieniach, dlatego też papież Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych 13 czerwca 1999 r. podczas mszy beatyfikacyjnej 109 polskich męczenników II wojny światowej.

Scenariusz albumu napisany przez duet autorów: Tomasza Nowaka i Witolda Tkaczyka (m.in. 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi), stanowi adaptację scenariusza do filmu fabularnego, który w najbliższych latach zamierza zrealizować jego pomysłodawca – Artur Piotrowski. Nie znaczy to jednak, że komiks jest prostym przeniesieniem fabuły kinowej na papier, pojawiają się tu bowiem także wątki nowe, rozbudowane i nieco zmienione.

Pierwsze plansze przekazują klimat oratorium i domów rodzinnych, a także przybliżają postaci całej Piątki w okresie poprzedzającym wojnę – w czasie jeszcze spokojnym, ale już pod wyczuwalną presją nadchodzącego konfliktu. Dalej ukazane zostało życie codzienne przyjaciół pod okupacją oraz ich praca w konspiracji.

Na drugą połowę komiksu składają się obozowe losy bohaterów. Szczególny nacisk położony został tutaj na realia panujące w hitlerowskich więzieniach oraz świadectwo wiary, jakie oratorianie dawali w tym trudnym czasie.

Komiks kończy niezwykle poruszająca droga Piątki z cel śmierci pod szafot, opisana fragmentami tzw. listów spod gilotyny – pięknego wyznania wiary i słów otuchy kierowanych w ostatnich chwilach do najbliższych. Samo ścięcie, pokazane z niezwykłym wyczuciem, nie stanowi jednak finału opowieści, gdyż zamyka ją tchnąca nadzieją i optymizmem scena beatyfikacji.

Album uzupełnia posłowie poruszające temat świętości we współczesnym świecie oraz przybliżające postaci Piątki, a także galeria zdjęć ukazujących głównych bohaterów.

[opis wydawcy]

Recenzja

Piątka, Łukasz Chmielewski

Galerie

Piątka Piątka Piątka Piątka Piątka

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

marcholt -

Czy takie rzeczy są jakoś współfinansowane przez Watykan?