Komiks

1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi

1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi

Scenariusz: Witold Tkaczyk, Tomasz Nowak
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz, Jerzy Ozga, Jacek Michalski, Wojciech Nawrot
Okładka: Jakub Jabłoński
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2010
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 112
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Zin Zin Press
ISBN: 978-83-62449-00-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Scenariusz komiksu, na podstawie fragmentów wspomnień Józefa Czapskiego - malarza, żołnierza i pisarza, i Stanisława Swianiewicza - jedynego ocalałego z transportu na miejsce egzekucji w lesie katyńskim, oraz na podstawie innych publikacji dotyczących zbrodni katyńskiej, stworzyli Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk. Opisuje on zarówno losy polskich oficerów osadzonych po 17 września 1939 r. w sowieckich obozach (większość z nich została zamordowana w Katyniu, Charkowie i Twerze), a także dzieje poszukiwania tych oficerów z chwilą powstania w ZSRR w 1941 r. Armii Polskiej pod dowództwem gen. Andersa, kiedy to jeszcze nie było wiadomo, co się z zaginionymi żołnierzami stało, a władze sowieckie lawirowały w kłamstwach, bądź odmawiały odpowiedzi na temat ich losu. Plansze opracowali graficznie Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Michalski i Jerzy Ozga, autorzy zaliczający się do grona najlepszych artystów sztuki komiksu w Polsce.

Cały album liczy sobie 112 stron, w tym 62 strony zajmuje komiks, resztę ¬¬- tekst dr Tadeusza A. Kisielewskiego, autora publikacji o II wojnie światowej, m. in. ,,Katyń. Zbrodnia i kłamstwo" (Rebis, 2008), traktujący szeroko temat zbrodni katyńskiej, liczne fotografie archiwalne oraz plansze z umundurowaniem i uzbrojeniem armii polskiej, niemieckiej i sowieckiej z lat 1939-1940 wykonane przez Wojciecha Nawrota.

Publikacja powstaje dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej oraz we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PKO BP.

[opis wydawcy]

Recenzja

1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi, Mariusz Miros

Galerie

1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi 1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi 1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi 1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-