Komiks

Henri Désiré Landru

Henri Désiré Landru

Scenariusz: Christophe Chabouté
Rysunki: Christophe Chabouté
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2009
Seria: Zebra
Tytuł oryginału: Henri Désiré Landru
Rok wydania oryginału: 2006
Wydawca oryginału: Vents d'Ouest
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 190 x 260
Stron: 144
Cena: 35 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-3617-2
Komiks wydano w kolekcji "Zebra"
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks wydany w ramach serii "Zebra"

Komiks historyczno-kryminalny, rozgrywający się we Francji w latach 1915-1922.
Henri Désiré Landru był najsłynniejszym francuskim seryjnym mordercą, nazywano go „paryskim Sinobrodym” (w nawiązaniu do XV-wiecznego Sinobrodego, Gillesa de Rais, możnowładcy z Bretanii, który zgwałcił i zamordował około 200 dzieci). Działał w czasie I wojny światowej, zabijając i okradając zamożne wdowy. Zamordował przynajmniej dziesięć kobiet, ich ciała spalił we własnej domowej kuchence, a prochy rozrzucił w ogródku… Problem w tym, że nigdy nie przyznał się do zabójstw, nigdy też nie znaleziono bezspornych dowodów jego winy. Dlatego też do dziś trwają spory, czy Landru był prawdziwym mordercą, a jeśli nie, to kto i w jaki sposób wykorzystał go do swoich celów. Paryski Sinobrody został stracony w 1922 roku.
W pamięci Francuzów (oraz w filmach nakręconych o jego życiu) obraz Landru jest niejednoznaczny. Jedni uznają go za bezlitosnego zabójcę, inni – szczególnie kobiety – za człowieka niemalże świętego, który swoim ofiarom umilał ostatnie dni życia znakomicie udawaną miłością i czułością, dzięki czemu wreszcie czuły się szczęśliwe
i kochane…
Chabouté w swoim komiksie znakomicie wykorzystuje wszystkie niejasności procesu, by przedstawić własną wizję zdarzeń, które rozegrały się w podparyskim Gambais. Wizja autora pozostaje jedną z wielu hipotez dotyczących tajemniczej działalności Sinobrodego.
Siłą albumu są nie tylko dopracowane, realistyczne rysunki, plastycznie ukazujące Francję na początku XX wieku. Landru to przede wszystkim świetnie skonstruowany, do samego końca trzymający w napięciu thriller z wieloma niespodziewanymi zwrotami akcji.


[Egmont]

Galerie

Henri Désiré Landru Henri Désiré Landru Henri Désiré Landru Henri Désiré Landru

Tagi

Zebra

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-