baner

Książka

Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)

Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)

Autor: Wojciech Obremski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2005
Druk: kolor, offset
Oprawa: kartonowa
Format: 14,5 x 20,5 cm
Stron: 158
Cena: 18 zł
Wydawnictwo: Adam Marszałek
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Pierwsza na rynku, bogato ilustrowana książka, opisująca dzieje sztuki komiksu w naszym kraju. Przedstawia zarys historyczny – od narodzin komiksu w USA poprzez komiks w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym, następnie w latach demokracji ludowej, aż do sytuacji, jaka zaistniała na polskim rynku komiksowym w początkach nowego stulecia.
Ponadto książka opisuje formy komiksu pojawiające się na przestrzeni lat w Polsce, czołowych twórców oraz wybrane komiksy, które wywołały największy aplauz zarówno krytyków, jak i fanów.

Przedstawione są również formy popularyzowania komiksu w Polsce, poprzez różnego rodzaju wystawy, festiwale, książki oraz magazyny specjalistyczne, wybrane programy TV oraz strony internetowe.
Całość zamyka Zusammenfassung, czyli fragment wstępu w języku niemieckim.

Wojciech Obremski - urodzony w 1979 r. w Bydgoszczy
Magister politologii, absolwent Wydziału Humanistycznego Akademii Bydgoskiej oraz podyplomowego studium dziennikarstwa, również na ww. uczelni. W 2003 r. obronił pracę magisterską, która zawierła elementy niniejszej książki, u prof. zw. dr hab. Janusza Rulki. Miłośnik i kolekcjoner komiksów, szczególnie autorstwa polskich twórców. Pisał o sztuce komiksu oraz rozmawiał z jednym z jego rysowników na łamach „Promocji Pomorskich” oraz „VSOP”, będącym periodykiem wydawanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy.
Jest autorem bibliografii Jerzego Wróblewskiego, znanego twórcy komiksu, pochodzącego z Bydgoszczy. Pomysłodawca i współorganizator przeniesienia wystawy „Komiks Polski 1957–91” z toruńskiego Ratusza Staromiejskiego do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.
Pośredniczył również w zorganizowaniu wystawy „Komiks Polski 1991–97” w bydgoskim Biurze Wystaw Artystycznych.
O komiksie rozmawiał także na antenie telewizji regionalnej oraz ogólnopolskiej. Parokrotny uczestnik Ogólnopolskich Konwentów Twórców Komiksu oraz Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Oprócz sztuki komiksu, interesuje się również filmem. Publikował w prasie ogólnopolskiej. Jego ulubieni rysownicy to Grzegorz Rosiński oraz Janusz Christa.
Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.

[Wojciech Obremski]

Recenzja

Krótka Historia Sztuki Komiksu w Polsce (1945-2003), Karol Wiśniewski

Tagi

Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-