reklama

Komiks

Zeszyty komiksowe #03: Kobiety w komiksach

Zeszyty komiksowe #03: Kobiety w komiksach

Data wydania: Marzec 2005
Seria: Zeszyty komiksowe
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 88
Cena: 10 zł
Wydawnictwo: Niezależne
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
O związku kobiet z komiksem napisano już wiele, ale jesteśmy przekonani, że wiele wciąż pozostało do powiedzenia. Postanowiliśmy na to zagadnienie spojrzeć świeżym okiem - odrzucić stereotypy, przełamać zmowę seksizmu i, co najważniejsze, oddać głos samym kobietom. Będą więc artykuły, napisane przez panie, i będą stworzone przez nie komiksy.Bo komiks wcale nie jest medium męskim, a gdyby był, to wiele by na tym tracił.

W numerze tym publikujemy, między innymi, dwie plansze z nowego komiksu Joanny Karpowicz, niepublikowaną dotychczas planszę z projektu Sylwii Resteckiej sprzed kilku lat, komiksowy debiut malarki i ilustratorki Marty Semkowicz oraz specjalnie dla nas stworzone krótkie komiksy Agaty "Endo" Nowickiej, Kariny Krei i innych twórczyń. Udało się nam też zdobyć wywiad z Dagmarą Matuszak, dotyczący komiksu "Melinda", który narysowała do scenariusza Neila Gaimana i którego polska edycja też ukaże się na WSK. Wywiad zilustrowany jest unikatowym materiałem graficznym, pochodzącym z etapu pracy nad tym albumem.

Nie zabrakło też oczywiście komiksów, stworzonych przez mężczyzn, w tym czteroplanszowej premierowej historii Marka Turka.

Jak zwykle, dla zwolenników czytania o komiksie publikujemy bogaty wybór tekstów, poświęconych tym razem kobiecym bohaterkom, komisowym twórczyniom oraz, ogólnie, relacji płci pięknej do obrazkowego medium. Przeanalizowaliśmy twórczość m.in. Agaty "Endo" Nowickiej, Debbie Dreschler i Julie Doucet. Pola Dwurnik sama opowiedziała o swoich "komiksowych rysunkach". Tomasz Marciniak opisał mało znane komiksy kobiece z okresu PRL. Marcin Puźniak przedstawił amerykański komiksowy feminizm. Piotr "Dr_Greenthumb" Sujka krytycznie odniósł się do komiksowej nagości. Michał Siromski zajął się szerzej pojęciem stereotypu. I wiele, wiele innych.
Zainaugurowaliśmy nowy dział, w którym będziemy opisywać sytuację komiksu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i przybliżać polskim czytelnikom największych autorów tego regionu. Na początek - Czech Kája Saudek w świetnym artykule Tomáša Prokupka.

W numerze można też przeczytać, jak zawsze, analizy sytuacji na polskim rynku komiksowym. Rok 2004 podsumował, z liczbami w ręku, Jarek Obważanek z serwisu WRAK.PL, zaś w redakcyjnym czterogłosie opisaliśmy to, w jaki sposób media i środowiska naukowe i artystyczne odnoszą się do komiksu w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

[Michał Błażejczyk i Redakcja]

Artykuł

Kobieta w komiksie: Od Amazonki do… jockera, Danuta Serkowska

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-