baner

Komiks

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie

Scenariusz: Michael Moreci
Rysunki: Sas Milledge
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2022
Seria: DC powieść graficzna 13+
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 15x23 cm
Stron: 192
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328156432
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Cykl powieści graficznych dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody.

Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży, jak Kami Garcia („Piękne istoty”), Lauren Myracle („3maj się”) czy Leigh Bardugo („Grisza”). Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy, jak Gabriel Picolo, Kit Seaton czy Manuel Preitano.

Cyrk Haly’ego utracił swój dawny urok, ale wciąż oferuje główną atrakcję: zapierające dech w piersiach pokazy Latających Graysonów, rodziny akrobatów, do której należy nastoletni Dick Grayson. Problem polega na tym, że Dick wolałby nie spędzać wakacji, powtarzając mało oryginalne układy dla coraz to skromniejszej publiczności. Nad Halym wisi groźba utraty ostatnich klientów – niedaleko cyrku otwiera się Zaginione Wesołe Miasteczko. Dick ulega niesamowitemu urokowi miejsca, którym rządzą pradawne moce. Gdy młody Grayson poznaje tajemniczą Lucianę i jej wędrowną rodzinę, jest nią zbyt oczarowany, by dostrzec czyhające niebezpieczeństwo. Oszołomiony niezwykłymi fajerwerkami wesołego miasteczka Dick musi wybrać pomiędzy tym, kim jest, a tym, kim chce być – pomiędzy lojalnością względem własnej rodziny a świetlaną przyszłością u boku nowych przyjaciół i wielkiej miłości.

Scenarzysta Michael Moreci oraz rysowniczka Sas Milledge sprawiają, że czytelnicy wraz z bohaterami balansują na cienkiej cyrkowej linie.

W tej powieści graficznej autorzy redefiniują postać Dicka Graysona z myślą o nowym pokoleniu miłośników komiksów."

Galerie

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

LATAJĄCY CYRK GRAYSONÓW



Ten komiks miał pecha ukazać się na polskim rynku jednocześnie z albumem „Harley Quinn: Piękna katastrofa”. Bo chociaż oba należą do tej samej linii wydawniczej, skierowanej do nastolatków 13+, dzieli je spora różnica poziomów. Nie oszukujmy się, „Zaginione wesołe miasteczko” na tle przygód Harley wypada po prostu blado. Jednak oceniając ten komiks w oderwaniu od tego wszystkiego, to wciąż kawał niezłej powieści graficznej dla młodzieży, po którą warto jest sięgnąć.



Latający Graysonowie, rodzina akrobatów, to właściwie jedyna atrakcja cyrku Haly’ego. Ale Dick, nastoletni członek rodziny, nie do końca jest zadowolony z takiego życia. Nudne zajęcie, brak wakacji, jakie by chciał i coraz mniej liczni klienci sprawiają, że w chłopaku zaczyna zachodzić zmiana. Gdy w okolicy na dodatek otwiera się Zaginione Wesołe Miasteczko, wszystko może się zmienić. To tam garną tłumy i to tam ciągnie też Dicka. A miejsce skrywa swoje mroczne tajemnice nie z tego świata. Na chłopaka czeka podjęcie decyzji, która zaważy na całej przyszłości i jego, i najbliższych mu osób…



„Robin: Rok pierwszy” raz jeszcze? Tak, ale nie do końca. O ile album o takim tytule przybliżał nam początki działalności tytułowego bohatera, o tyle tan pokazuje, co działo się przed. Bo zanim Dick został Robinem, był Graysonem, cyrkowcem. A zanim ukształtowała go trauma, jaka pchnęła go na drogę walki ze zbrodnią u boku Batmana, kształtowało go właśnie cyrkowe życie, jego pasje i rozdarcie, jakiego jesteśmy świadkami w tym tomie. Owszem, wszystko to ma spory potencjał, ale że jest skierowane do nastolatków, potencjał ów nie zostaje w pełni wykorzystany.



Co w takim razie dostajemy? Prostą, ale sympatyczną opowieść dla młodzieży, która od czytelnika nic nie wymaga. Nie musi więc znać losów postaci, wszystko tu opowiedziane jest od początku, nie musi też mieć jakiejkolwiek wiedzy o uniwersum, bo ten tom, jak i cała seria „13+” skupiona jest na danych postaciach i ich żywotach, najczęściej alternatywnych zresztą, więc unikająca wpływu uniwersum na nie i sama na to uniwersum też niewpływająca. Co jest plusem. Czytelnik w tym wypadku nie musi też za bardzo myśleć, bo wszystko jest bardzo nieskomplikowane, co dla młodzieży, nastawionej na iście filmowy odbiór historii obrazkowych to z pewnością zaleta, ale z perspektywy dojrzalszego czytelnika, czuje się pewne braki.



Ogólnie jednak to sprawna opowieść środka dla młodzieży. Oparta na sprawdzonym schemacie, poruszająca tematy dla docelowego czytelnika ważne, a na pewno znajome, prosto narysowana, jest całkiem przyjemną lekturą. Ale brakuje tu trochę artyzmu znanego z tomu o Harley Quinn.