baner

Książka

Leksykon polskiej kultury komiksowej po 1989 roku

Leksykon polskiej kultury komiksowej po 1989 roku

Autor: Kalina Kupczyńska, Renata Makarska
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2021
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Stron: 390
Cena: 129,00 zł
Wydawnictwo: Niezależne
ISBN: 9783962340537
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Dopiero w XXI wieku komiks będzie rzeczywiście postrzegany jako „dziewiąta sztuka” w Polsce. Ta spóźniona realizacja związana jest przede wszystkim ze specyficznym rozwojem tego medium w okresie PRL: podlegało ograniczeniom państwa i służyło zarówno rozrywce, jak i propagandzie. Wymiana z twórcami komiksów na całym świecie nie była możliwa, zagraniczne produkcje – uważane przez cenzurę za uosobienie „imperialistycznego Zachodu” – były mało dostępne w kraju. Wraz ze zmianą polityczną w 1989 r. sytuacja zmieniła się radykalnie: po początkowym kryzysie medium i restrukturyzacji rynku komiksowego, po 2000 r. nastąpił w końcu prawdziwy boom komiksowy, który trwa do dziś.
Podręcznik polskich kultur komiksowych po 1989 roku informuje o tym rozwoju i daje niemieckim czytelnikom przegląd różnorodnej sztuki komiksowej w dzisiejszej Polsce: o nowych gatunkach, preferowanych tematach i najważniejszych twórcach komiksów i ich twórczości.

Redakcja


Dr Kalina Kupczyńska - literaturo- i komiksoznawczyni, adiunkt w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego.
http://germanistyka.uni.lodz.pl/kalina-kupczynska/

Renata Makarska jest profesorem przekładu, językoznawstwa i kulturoznawstwa (polskiego) na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji, Germersheim.

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-