baner

Komiks

Yakari #11: Yakari i białe futro

Yakari #11: Yakari i białe futro

Scenariusz: Job
Rysunki: Derib
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2021
Seria: Yakari
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 21,6x28,5 cm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328149588
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Jedenasty tom opowieści o małym Indianinie, który razem ze swoim dzielnym koniem przeżywa kolejne niezwykłe przygody. Podczas pogoni za mustangiem Śmiały Kruk z ludu Siuksów naraża się na gniew ogromnego orła. Potężny ptak sprawia, że duch Indianina zostaje uwięziony w Krainie Mroku. Czarownik plemienia nie jest w stanie uleczyć wojownika, dlatego dzielny Yakari, który rozumie mowę zwierząt, wyrusza w góry, aby odnaleźć orła. Czy uda mu się pokonać wszystkie niebezpieczeństwa, dotrzeć do gniazda skrzydlatego drapieżnika i sprowadzić ducha Śmiałego Kruka do świata ludzi? Cykl stworzyli pod koniec lat 60. dwaj Szwajcarzy – scenarzysta Job (André Jobin) oraz rysownik Derib (Claude de Ribaupierre).

Za tomy 6 i 31 Yakariego (odpowiednio w latach 1982 i 2006) dostali nagrody Festiwalu Komiksowego w Angoulême w różnych kategoriach komiksu dziecięcego. Do dziś ukazało się prawie 40 albumów serii, która wciąż bawi młodszych i starszych czytelników.



Galerie

Yakari #11: Yakari i białe futro Yakari #11: Yakari i białe futro Yakari #11: Yakari i białe futro

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

YAKARI WŚRÓD GÓR



„Yakari” to seria oparta na prostym schemacie, z konsekwencja (i sukcesem) powielanym z tomu na tom. Ale jest to schemat, który zawsze się sprawdza i dostarcza miłośnikom tego typu rozrywki dobrej zabawy. A że to jednocześnie klasyk, który zarówno wypada, jak i warto znać, polecić go mogę z czystym sercem i dużym, i małym.



Dla jednego z Siuksów, Śmiałego Kruka, nadszedł trudny czas. Jego pogoń za mustangiem kończy się sprowadzeniem na Indianina gniewu ogromnego orła. Skutek? Za sprawą mocy ptaka, Śmiały Kruk zostaje uwięziony w Krainie Mroku. z pomocą przychodzi czarownik, ale niestety nawet on nie jest w stanie pomóc wojownikowi.

I tu na scenę wkracza nasz dzielny Yakari, od którego będzie zależeć ratunek. Jako, że rozumie on mowę zwierząt, wyrusza odnaleźć w górach orła. Ale już sama droga do celu jest niebezpieczna, a jak tu jeszcze przekonać wielkiego orła do sprowadzenia Śmiałego Kruka z powrotem?



Na początku wspominałem o schemacie „Yakariego”, ale pozostaje pytanie, jaki jest to schemat? Cóż, chyba widać go wyraźnie już po opisie. Nasz dzielny mały Indianin za każdym razem spotyka jakieś potrzebujące pomocy zwierzę czy człowieka i wspierając go, odkrywa jakąś prawdę o ludziach, zwierzętach, naturze czy świecie. Zawsze dostajemy więc przygody, dramatyczne sceny, trochę humoru, sporo akcji i dydaktyzmu.



Poza tym, jak zawsze, fabuła jest tu mocno uproszczona, z dialogami ograniczonymi do niezbędnego minimum i szybką akcją. Poza tym snuta jest głównie za pomocą obrazów i komiks pochłania się właściwie w kilka, w porywach do kilkunastu minut. Wszystko to sprawia, że wiek docelowego odbiorcy jest stosunkowo niski, a całość jest jak najbardziej dostosowana do oczekiwań najmłodszych. A jednak i starsi odbiorcy znajdą tu niejedną rzecz dla siebie. Bo mimo lekkości i prostoty, komiksy o Yakarim są pełne uroku, bardzo sympatyczne, pouczające i ciekawe. Proste, ale wyraziste i bardzo przyjemne.



A przy okazji także znakomicie zilustrowane. Rysunki zostały przygotowane w sposób klasyczny, cartooowy, lekki i prosty, kojarzący się ze „Smerfami” (pod okiem ich autora, rysunki „Yakariego” w końcu się uczył). Poza tym seria może pochwalić się tym, jak świetnie oddane ma tła i plenery, a znakomity kolor doskonale to wszystko uzupełnia. Dlatego miłośnikom europejskiej klasyki i wszystkim dzieciom polecam gorąco, bo to urocza i sympatyczna lektura dla całej rodziny.