Komiks

Coviks-20. Antologia
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
JJeszcze nie minęły echa zeszłorocznej 30. edycji łódzkiego festiwalu, a już przyszedł czas organizacji kolejnej imprezy. W zeszłym roku wielki jubileusz uczciliśmy wystawą „Świt Superbohaterów. Sztuka DC” i przenieśliśmy festiwal w nowe miejsce. Gdy zaczynaliśmy pisać niezbędne umowy na rok 2020, spadło na wszystkich nieszczęście światowej pandemii, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Szybko okazało się, że nie będziemy mogli spotkać się tradycyjnie w Łodzi, na największym święcie polskiego komiksu.
Postanowiliśmy jednak nie rezygnować z festiwalu i w miarę naszych możliwości zorganizować po raz pierwszy imprezę w wersji Cyber Edition. Pomysł ten zaistniał nagle, niespodziewanie, w momencie w którym nie byliśmy na to gotowi – podobnie jak nikt nie był gotowy na nowy porządek rzeczywistości ustalony przez zarazę. Pandemia zdeterminowała i zmieniła w wiele tygodni całe nasze życie. Nic zatem dziwnego, że wirus przeniknął również do życia i świadomości artystów, których zaprosiliśmy do stworzenia niniejszej antologii krótkich impresji „covidowych”. Pewnie za kilka lat, jeśli świat wróci do normalności, będziemy wspominać ten rok jako wyjątkowe przeżycie, ale my już teraz, na gorąco – w gronie wybitnych twórców komiksu - komentujemy to co, nas otacza. Mam nadzieję, że antologia, którą trzymacie w rękach będzie dla Was świetną pamiątką z pierwszej, niespodziewanej, internetowej odsłony MFKiG.

Jeśli weszliście w posiadanie tej książeczki to znaczy, że w trakcie festiwalu zrealizowaliście zakupy komiksowe online, do których sprzedający dołączył egzemplarz antologii. Serdecznie Wam dziękuję za udział w tej eksperymentalnej wersji festiwalu, za aktywność i wspólny odbiór wirtualnego programu oraz za obecność w strefie targowej.

Chciałbym też podziękować wszystkim artystom, którzy w ciężkich czasach znaleźli chęć, aby zilustrować trudną rzeczywistość i dołączyli do tego projektu. Ten czas, ten moment ukazania się antologii, będzie już na zawsze symboliczny i pamiętany w środowisku twórców i fanów komiksu, w naszym kraju. Muszę mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy znowu spotykać się w Łodzi, tradycyjnie, w którejś z wielkich hal, w dużym tłumie, z wielką ochotą i radością. Jeśli okaże się, że festiwal w wersji Cyber Edition będzie pomysłem udanym, to w przyszłych latach jego elementy połączymy z programem regularnego festiwalu, przez co nasze imprezy będą jeszcze bogatsze i ciekawsze.

Zapraszam do lektury i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już osobiście w Łodzi, w stolicy polskiego komiksu.

Adam Radoń, dyrektor MFKiG

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-