baner

Książka

Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1

Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1

Autor: Paweł Chmielewski
Okładka: Jerzy Ozga
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2020
Seria: Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu
Oprawa: miękka
Format: 210x275 mm
Stron: 124
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Stowarzyszenie twórcze „Zenit”
Nakład 101 egz.
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
10 /10
Zagłosuj!
Książka powstała w ramach stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obejmująca lata 1859-2019, obszernie ilustrowana, książka to pierwsze tego typu – traktujące o dziejach jednego regionu – wydawnictwo (z dziedziny historii komisu) w Polsce. Obejmuje ono przegląd autorów, komiksów wydanych na łamach prasy i w formie albumowej w szerokim kontekście (rola wydawców czasopism, życiorysy twórców, przemiany historyczne, wpływ wydawanych komiksów na inne dziedziny kultury, związki z ideami panującymi w danej epoce); traktuje również o przedrukach w prasie kieleckiej, lokalnych oddziałach (mutacjach) gazet ogólnopolskich.
Tom pierwszy pt. „Bill i Walenty Grypka atakują! (1859-1948)” zaczyna rozdział o twórczości pioniera polskiego komiksu prasowego – Franciszka Kostrzewskiego i jego naśladowcach, później czytamy o komiksie amerykańskim w kieleckich gazetach międzywojnia, najsłynniejszym obywatelu Pacanowa i jego wpływie na kulturę, przełomowej „historyjce z dymkami”, która powstała w Ćmielowie, gazetach „gadzinowych” okresu II wojny światowej, początkach socrealistycznego komiksu w regionalnej prasie powojennej. Książka zawiera dokładne indeksy nazwisk, postaci komiksowych i publikacji.
Ciąg dalszy zostanie opublikowany w 2020 r.:
Tom 2 – „Dawno temu na ulicy Sienkiewicza (1949-2006)”
Tom 3 – „Paint-Men: Przyszłość, która nadeszła (-2019)”
Autor (Paweł Chmielewski) jest redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w "Zeszytach Komiksowych", "Studiach Sienkiewiczowskich", "Biurze Literackim", "Komiks i my", “Ha!art”, “Teraz”. Autor książek “Słowacki w supermarkecie”, “Słowacki w supermarkecie 2.0”, “Słowacki w McDonaldzie”, nagrodzonych tekstów dramaturgicznych, scenariuszy komiksów “12 prac Delty 800”, “Pułapka Gargancjana”, “Delta 800 – misja”, “Przygody Władka”, “Paderewski w Białym Domu”, “Kot w butach”.

Galerie

Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1 Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1 Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1 Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1 Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu. Tom 1

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-