baner

Komiks

Ghost World

Ghost World

Scenariusz: Daniel Clowes
Rysunki: Daniel Clowes
Wydanie: II
Data wydania: Styczeń 2019
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Druk: dwukolorowy
Oprawa: miękka
Format: 176x250 mm
Stron: 84
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-09-5
WASZA OCENA
9.00
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Obsypana nagrodami historia trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn u progu dorosłości. Enid i Rebeka, nastoletnie przyjaciółki stają twarzą w twarz z nieprzyjemną perspektywą dorosłego życia i niepewną przyszłością ich skomplikowanego związku.

Clowes maluje wyważony, ale jednocześnie czuły obraz ich kruchej egzystencji, ukazując prozaiczne radości i cogodzinne tragedie zmierzchu okresu dojrzewania.

Ghost World to jedna z najsłynniejszych powieści graficznych w historii, klasyk gatunku.

Jej poszczególne rozdziały ukazywały się najpierw w tworzonej przez Dana Clowesa serii Eightball. Zebrane w album stały się bestsellerem – do dziś sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy. Ghost World otrzymało też Ignatz Award za najlepszy album roku – prestiżowe wyróżnienie dla komiksów niezależnych.

Za scenariusz do filmowej adaptacji swojego komiksu Clowes otrzymał nominację do Oscara. Film, w którym wystąpili m.in. Steve Buscemi i Scarlett Johanson, podobnie jak komiks, okazał się olbrzymim sukcesem.

Galerie

Ghost World Ghost World Ghost World Ghost World Ghost World Ghost World

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

Ostatnie dni młodzieńczej wolnościSą takie opowieści, do omawiania których podchodzi się z klinicznym chłodem, i takie, do których zdecydowanie chce się zabrać z bardzo osobistego punktu widzenia. Ghost World w moim przypadku zalicza się do tej drugiej grupy, jednocześnie stanowiąc jedno z najwybitniejszych osiągnięć komiksowych w dziejach. Coś, co fanom superhero zapewne do gustu nie przypadnie, ale każdemu miłośnikowi ambitnych, zaangażowanych i dogłębnie poruszających powieści graficznych dostarczy prawdziwej uczty dla zmysłów i umysłu.Enid i Rebecca to dwie nastolatki, które kończą właśnie liceum. Ponieważ nie wybierają się na studia, muszą w końcu porzucić swój młodzieńczy bunt i spoważnieć, poszukać sobie pracy, odnaleźć się w dorosłym życiu. Ale nie chcą, a na dodatek w małej mieścinie nie mają zbyt wielkich perspektyw. Może by więc tak stąd uciec? W tych ostatnich dniach ich młodzieńczej wolności, wśród nastoletnio-dorosłych -spraw i w otoczeniu wszelkiej maści dziwaków, przekonują się, ile warte były ich marzenia, przekonania i przyjaźń, która je łączyła…