baner

Książka

Porwanie w Tiutiurlistanie

Porwanie w Tiutiurlistanie

Autor: Wojciech Żukrowski
Okładka: Paweł Kłudkiewicz
Ilustracja: Paweł Kłudkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2010
Oprawa: miękka
Format: 140x200 mm
Stron: 224
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: Babaryba
ISBN: 978-83-931805-0-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Powieść wpisana na międzynarodową listę IBBY,
International Board Books for Young People,
która zbiera światowe arcydzieła literackie dla dzieci i młodzieży

Wojciech Żukrowski (1916–2000)
Prozaik, poeta, reportażysta, scenarzysta. Autor powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. Porwanie w Tiutiurlistanie, Na tronie w Blabonie, Mój przyjaciel słoń oraz wielu książek dla dorosłych, m.in.: Lotna (głośna ekranizacja Andrzeja Wajdy z 1959 roku), Kamienne tablice, Plaża nad Styksem, Wędrówki z moim Guru, Okruchy weselnego tortu.

Paweł Kłudkiewicz (ur. 1978)
Ilustrator, grafik, komiksiarz, z wykształcenia architekt. Wydał autorski album komiksowy pt. Miś Misza. Oxygenesis (pierwsza część cyberpunkowego komiksu przygodowego).

KATARZYNA ŻUKROWSKA (córka Autora):
Porwanie w Tiutiurlistanie zostało napisane w 1942 roku jako reakcja młodego, bo 26-letniego wówczas, początkującego pisarza, na wojnę i okupację (notabene w tym samym mniej więcej czasie powstawała Akadamia Pana Kleksa Jana Brzechwy oraz Władca pierścieni J. R. R. Tolkiena). Fantazja była dla Autora wówczas odskocznią od strasznej codzienności. To opowieść dla dzieci i dorosłych, w której piętnuje się głupotę, chciwość, agresję, bezsens wojny, przeciwstawiając im siłę przyjaźni oraz dążenie do wspólnego rozwiązywania małych i dużych problemów.

W domu mieliśmy przez długi czas figurkę koguta Marcina Pypcia (jednego z głównych bohaterów powieści) w mundurze z wojskowego sukna, który u pasa miał przytroczoną trąbkę i małe zawiniątko. Kaprala zrobił przyjaciel Ojca z Wrocławia profesor geograf Wojciech Walczak. Figurka nie przetrwała ostatniej przeprowadzki warszawskiej z Bednarskiej na Karową. Kapral miał już wtedy 26 lat! Tyle ile mój Ojciec jak pisał Porwanie w Tiutiurlistanie podczas okupacji niemieckiej.

Na tej powieści wychowało się wiele pokoleń. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1946 roku (od tej pory było już 18 wznowień). W 1976 roku powieść została wpisana na listę honorową IBBY, która gromadzi najlepsze z całego świata dzieła literackie dla dzieci i młodzieży. Książka została zekranizowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej (1986), w licznych teatrach grano ją z dużym powodzeniem. W roku 2006 wydano ją w formie audiobooka (tekst czyta i piosenki śpiewa Jerzy Trela). Porwanie w Tiutiurlistanie miało też wiele tłumaczeń zagranicznych (m.in. na niemiecki, czeski, litewski, łotewski, rumuński, rosyjski, słowacki).

W pierwszym wydaniu Porwania w Tiutiurlistanie na końcu książki Ojciec napisał: Do spotkania z przyjaciółmi Lisicą Chytraską, Kotem Mysibratem i kapralem Kogutem Marcinem Pypciem w Na tronie w Blabonie, gdzie znajdą się dalsze relacje z ich przygód... Zdanie to powtarzano wielokrotnie w kolejnych wznowieniach. Jednak zapowiadanej książki jak nie było, tak nie było. Zdanie to w końcu wykreślono w którymś z kolejnych wznowień. Ojciec jednak dotrzymał słowa, które dał swoim czytelnikom. Druga część Porwania w Tiutiurlistanie pt. Na tronie w Blabonie ukazała się w roku 1986.

[opis wydawcy]

Galerie

Porwanie w Tiutiurlistanie Porwanie w Tiutiurlistanie Porwanie w Tiutiurlistanie Porwanie w Tiutiurlistanie Porwanie w Tiutiurlistanie Porwanie w Tiutiurlistanie Porwanie w Tiutiurlistanie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-