reklama

Komiks

Świadkowie Historii #02: Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa

Świadkowie Historii #02: Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa

Scenariusz: Mariusz Urbanek, Mateusz Palka
Rysunki: Paweł Janczarek
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2018
Seria: Świadkowie Historii
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 230x315 mm
Stron: 80
Cena: 45,00 zł
Wydawnictwo: Ossolineum
ISBN: 9788365588388
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
24 września 1951. Amerykańska strefa okupacyjna, Monachium, świeżo odbudowany ze zniszczeń wojennych Hotel Regina. Doradca polityczny Radia Wolna Europa William Griffith składa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu propozycję objęcia kierownictwa polskiej sekcji Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Nowak ma skompletować zespół i opracować program. Całodzienne audycje ruszają już po kilku miesiącach.

3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach.

Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko „szczekaczką zachodnich imperialistów”, ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną.

Mariusz Urbanek (1960) – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Autor biografii m.in. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie, 1991), Leopolda Tyrmanda (Zły Tyrmand, 1992), Stefana Kisielewskiego (Kisiel, 1997) i rodziny Kisielewskich (Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, 2006), Jerzego Waldorffa (Ostatni baron Peerelu, 2008), Władysława Broniewskiego (Miłość, wódka, polityka, 2011), Jana Brzechwy (Nie dla dzieci, 2013) i Juliana Tuwima (Wylękniony bluźnierca, 2013), a ostatnio reportażu historycznego Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (2014). Redaktor i felietonista miesięcznika „Odra”.

Mateusz Palka (1985) – autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej (Koncepcja alegorii Waltera Benjamina). Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Współautor wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim (Kurier z Warszawy) oraz biografii (Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor zrealizowanej w konwencji dokumentu i poświęconej zmianom, jakie zaszły w estetyce wrocławskich ulic po wybudowaniu wieżowca Sky Tower, wystawy Obsesja. Stale współpracuje z pismem „Format”.
Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Zajmuje się archiwami Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Paweł Janczarek – niedoszły architekt, który już na studiach, zamiast projektować domy, zajmował się tworzeniem okładek, plakatów i magazynów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szkocji i Austrii. Współtwórca wrocławskiego studia Juice, obecnie dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach „WAD magazine” czy „CODE magazine”, a także prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prywatnie z Marcinem Kuligowskim współtworzy kolektyw FromTheTrunk. W czasie wolnym tata, modelarz i kolekcjoner.

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-