Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Komiks

Oto jest głowa Franczaka

Oto jest głowa Franczaka

Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Jacek Michalski
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2017
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 64
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Zin Zin Press
ISBN: 978-83-624-49-132
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Oto jest głowa Franczaka - taki tytuł nosi historyczny album komiksowy opowiadający losy najdłużej pozostającego nieuchwytnym żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Józefa "Lalusia" Franczaka, którego premiera planowana jest w połowie lutego. Jego autorami są Jacek Michalski (rysunki) i Witold Tkaczyk (pomysł i scenariusz).

Publikacja przybliża postać Józefa Franczaka, pseudonim "Laluś" (1918-1963), żołnierza przedwojennej żandarmerii, walczącego w szeregach Armii Krajowej, a potem w powojennym, niepodległościowym podziemiu antykomunistycznym. Przed Niemcami, Sowietami i organami bezpieczeństwa PRL ukrywał się w sumie 24 lata. Nigdy się nie ujawnił, nie ufał komunistycznej władzy, zwalczał ją zbrojnie do końca. Na skutek donosu, osamotniony i osaczony, zginął z bronią w ręku od kul funkcjonariuszy SB i ZOMO 21 października 1963 r. Po śmierci – czy to w akcie zemsty, czy upokorzenia – ciało Franczaka zostało pozbawione głowy. Jego czaszkę odnaleziono po 50 z górą latach...

Odnalezienie czaszki Józefa Franczaka na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pod koniec 2014 r., będące efektem śledztwa podjętego w 2007 r. przez IPN, jest punktem wyjścia fabuły.

Komiks jest fabularyzowaną wersją wydarzeń, opierającą się na najnowszych badaniach i najistotniejszych wątkach autentycznej historii. Opisując najważniejsze zdarzenia z życia bohatera, autorzy dociekają motywów, jakie nim powodowały, próbują ustalić co kierowało jego decyzjami i jak wpływało na tak radykalną postawę.

Publikacja oprócz samego komiksu zawiera też część opisową złożoną z tekstu zawierającego pełną informację o działalności Józefa "Lalusia" Franczaka oraz zdjęcia archiwalne. Na stronie wydawcy www.komiksynazamowienie.pl pojawią się też do ściągnięcia materiały edukacyjne oraz konspekt lekcji do wykorzystania przez nauczycieli.

Komiks podejmuje trudny, i mocno przez dziesięciolecia zafałszowany, temat sowieckiej dominacji w Polsce od 1944 r., dochodzenia komunistów do władzy i walki z nimi podziemia niepodległościowego. Jak każdy polski patriota po wojnie, znalazł się Franczak w sytuacji nieomal bez wyjścia. W pojałtańskiej Polsce nie było miejsca na wolność i demokrację. Krwawe rządy rozpoczęli komuniści osadzeni tu przez Stalina i utrzymywani za pomocą wojsk sowieckiego NKWD, przy biernej postawie zachodnich aliantów. Szykanowany, więziony, mordowany był każdy bardziej zdecydowany oponent nowego reżimu, fałszującego wszelkie niezależne wybory obywateli. Franczak odrzucił cień szansy na "normalne" życie, które musiało dla niego, tak jak i dla wielu innych, oznaczać upokorzenie i podporządkowanie się obcej dominacji, bez gwarancji przeżycia. Stanął w obliczu wyboru – poddać się, czy nadal prowadzić walkę z sowieckim i komunistycznym zagrożeniem. Tak długo pozostawał w ukryciu dzięki pomocy wielu osób ze swojego otoczenia. Dopiero po latach znalazł się człowiek, który zdecydował się go zdradzić.

Dzisiaj, w czasach kiedy swobodnie można już mówić o tamtych czasach i kiedy przywracane są zbiorowej pamięci postacie takie jak Józef Franczak, warto pochylić się nad ich losem i zastanowić się, przed jak dramatycznymi stanęli wyborami. Mamy nadzieję, że ta publikacja, pomoże zrozumieć motywy ich działania.

Projekt komiksu zrealizowany został w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa "Nila" ufundowanego przez Miasto Wrocław.

Partnerzy wspierający: Ośrodek "Pamięć I Przyszłość", Fundacja Sapere Aude oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie.


[opis wydawcy]

Galerie

Oto jest głowa Franczaka Oto jest głowa Franczaka Oto jest głowa Franczaka

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

WYKLĘTY, NIE ZAPOMNIANYTemat żołnierzy wyklętych to jedna z historycznych kwestii popularnych w ostatnich latach i szeroko omawianych. Jak to jednak w takich przypadkach bywa jest niestety traktowana stronniczo, wybiórczo wręcz, jakby nie miała swoich ciemnych stron. A przecież miała i to wcale niemało. Komiksowa biografia Józefa Franczaka nie odbrązawia tematu, nie mniej to całkiem udany album historyczny.Lublin, zima 2014 roku. Pani prokurator zostaje obudzona w środku nocy przez dzwoniący telefon. Sprawa jest ważna, w końcu udało się bowiem odnaleźć coś, co pozostawało ukryte od dziesięcioleci: głowę Józefa Franczaka, „Lalusia” – ostatniego żołnierza niepodległej Polski. Kiedy zastrzelono go w 1963 roku, z niewyjaśnionych przyczyn – z chęci upokorzenia go czy też z zemsty – ciało zostało pozbawione głowy, a następnie pochowane. Nikt nie wiedział, co się z nią stało, aż do teraz. Odnalezienie to dopiero początek, Franczak został skazany na zapomnienie, prokurator chce przywrócić go do zbiorowej pamięci. Niespodziewanie w jej sypialni zjawia się duch „Lalusia”, który zaczyna opowiadać jej swoją historię. Historię najdłuższej, choć z góry skazanej na porażkę walki z Sowietami, których wodził za nos przez całe lata lata...„Oto jest głowa Franczaka” to typowy komiks patriotyczny, choć w dość luźny sposób podchodzący do zagadnienia. Ten luz nie oznacza porzucenia prawdy historycznej, nie mniej włącza do fabuły elementy graniczące z fantastyką, a także może nie erotyczne, ale na pewno erotyzujące sceny. Czyli coś, co w połączeniu z ciekawą okładką może przyciągnąć nieco nastoletnich czytelników. Zresztą scenariusz Tkaczyka (założyciela pamiętnego Magazynu Komiksów „AQQ”) jest nieźle napisany i bazuje na emocjach. Autor stara się jak najlepiej przybliżyć losy Franczaka i historyczne tło, są tutaj uproszczenia, jest wreszcie bardziej literackie (a raczej wypadałoby powiedzieć „komiksowe”) ujęcie tematu. Co ciekawe, choć album ten z założenia już przecież antykomunistyczny, fabularnie przypomina komiksy właśnie z czasów PRL-u.Odpowiedzialny za ilustracje Jacek Michalski (który z Tkaczykiem przygotował wcześniej chociażby „Tajemnicę Madonny z Wrocławia” oraz „1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”) wykonał kawał dobrej roboty przy „Głowie Franczaka”. Wprawdzie zdarzają mu się drobne potknięcia (czaszka ma źle umiejscowiony nos), jako całość album wypada bardzo pozytywnie pod względem rysunków. Szczególnie gdy autor prezentuje plenery.Na końcu komiksu czeka także dodatek w postaci pięciostronicowego opracowania historycznego traktującego o Franczaku. Nie zabrakło w nim oczywiście zdjęć, także tych wykonanych po zastrzeleniu go, ale jeszcze przed pochówkiem, a całość dość szczegółowo opisuje znane fakty. Wszystko to sprawia, że „Głowa…” to przede wszystkim pozycja edukacyjna, ale nadająca się także dla czytelników ceniących rodzime komiksy biograficzne.